Gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży ochroni turystę

2014-07-18 13:31:59

Turystę na wakacjach najlepiej ochroni odpowiednia gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży. Tylko jak w gąszczu ofert wybrać polisę godną uwagi?

Lato sprzyja wypadom za granicę. Większość Polaków decyduje się o tej porze na wycieczki grupowe z biurami podróży. Takie wycieczki mają wiele zalet. Po pierwsze, są tańsze. Po drugie, ciężar odpowiedzialności i organizacji wypadku spada na biuro podróży, więc podróżujący może tylko odpoczywać. Po trzecie, czujemy się w ten sposób bezpieczni za granicą. Dla osób, które oczekują od wakacji wytchnienia, wycieczka tego typu jest idealnym rozwiązaniem. Nie wolno jednak zapominać, że z biurami podróży, oprócz leżakowania na plaży, można wybrać się w wycieczki objazdowe. Wybór jest ogromny.

Wielu turystów zdaje sobie sprawę z wymienionych wyżej korzyści, ale wciąż nie są do końca przekonani co do polis wakacyjnych. Szerokim echem odbiły się zeszłoroczne bankructwa biur podróży i informacje o pasażerach czekających bezradnie na lotniskach. Nie były to zbyt pozytywne wiadomości. Czy w świetle takich wydarzeń wciąż możemy ufać naszym touroperatorom? Oczywiście, że tak. Tego typu problemu są okazjonalne i nie wolno ich traktować jako emblematyczne dla całej branży turystycznej. Argumentem, który powinien nas zaś do tego przekonać, jest gwarancja ubezpieczeniowa (suma gwarancyjna), jaką posiada nasze biuro podróży. Wysokość takiej gwarancji należy interpretować jako kwotę, do jakiej ubezpieczyciel-operator jest w stanie odpowiadać za pasażerów. Mamy tu na myśli odpowiedzialność w sytuacjach, gdy biuro podróży z różnych powodów nie spełniło swoich zobowiązań. Takie sytuacje to np. pokrycie kosztów powrotu do kraju, zwrot wpłat lub niepełna realizacja usług.

Kwota gwarancji ubezpieczeniowej jest zależna od wysokości przedpłat oraz wielkości wyprzedzenia terminu pobierania takowych. Najczęściej ta kwota wynosi 12 proc. deklarowanych rocznych przychodów biura podróży. To zaś oznacza, że im większe biuro podróży, tym większe gwarancje posiada. Trzeba jednak wziąć poprawkę na liczbę obsługiwanych turystów.

Podsumowując, jeżeli współpracujemy ze znanym biurem podróży, które cieszy się renomą i nie kryje informacji co do gwarancji, to nie ma najmniejszych obaw co do tego, że będziemy bezpieczni w podróży. Opowieści o wielkim niebezpieczeństwie podczas podróżowania z operatorami turystycznymi należy więc odłożyć między bajki.

Marzena Kazbieruk