Zasady bezpiecznych zakupów przez Internet

2014-06-24 15:48:00

Zakupy przez Internet to wielka wygoda. Aby jednak w pełni się z nich cieszyć, należy wiedzieć, jak dbać o bezpieczeństwo własnych pieniędzy.

Internet otwiera szerokie możliwości konsumentom. Znajdziemy tu mnóstwo interesujących sklepów, gdzie czekają na nas produkty w świetnych cenach. Internet jest realnym rywalem sklepów tradycyjnych, ponieważ oferuje szybkość zamawiania, możliwość przeglądania produktów bez wychodzenia z domu, a także dużo lepsze warunki finansowe. Wydawać by się mogło, że nie ma żadnych zagrożeń związanych z zakupami w tym medium. Życie pokazuje jednak, że przy zakupach w sieci ostrożność jest jak najbardziej wskazana.

W pierwszej kolejności, kupując rzeczy w sieci, należy zwrócić uwagę, z jakim sklepem wchodzimy w relację. Najlepiej jest współpracować ze sklepami znanymi i cenionymi przez wielu klientów. Przydają się tutaj pozytywne opinie klientów, a także ich liczba. Im więcej osób robi zakupy w sklepie, tym lepiej dla nas. Wiarygodność sklepu podkreślają także rozmaite certyfikaty.

Jeśli już wybierzemy bezpieczny sklep, warto zwrócić uwagę na to, jakie zabezpieczenia on oferuje. Są one ważne zwłaszcza w kontekście takiej to kwestii jak przelewy internetowe. Abyśmy mogli w pełni czuć się bezpiecznie, sklep winien wykorzystywać sprawdzony system płatności. Znakiem bezpieczeństwa jest zwykle zielony pasek, adres https:// i widniejąca obok niego kłódka. To one świadczą o tym, że sklep ma certyfikat bezpieczeństwa SSL.

Bezpieczne zakupy w sieci to jednak nie tylko to kogo wybieramy. Ważne jest tu także to, jak sami się zachowujemy. Jeśli np. płacimy kartą kredytową, to należy być ostrożnym, jeśli chodzi o wyskakujące strony, przekierowania, a także prośby o dodatkowe wpisywanie haseł. Ogólnie zasada jest taka, że chcąc zachować bezpieczeństwo, należy unikać podawania na forum jakichkolwiek informacji związanych z naszym kontem bankowym lub środkami płatności.

Na koniec warto wspomnieć o kwestii może i oczywistej, ale czasami pomijanej. Chodzi tu o pamiętanie, co kupiliśmy w sklepie. Czasem zdarzy się, że nieopatrznie jakiś oglądany przez nas produkt trafi do naszego koszyka w sklepie internetowym. Możemy o tym zapomnieć i zorientować się dopiero w chwili, gdyby przelew został wysłany, że popełniliśmy błąd. Aby uniknąć takich sytuacji, warto podsumować na spokojnie zakupy i sprawdzić, czy nie kupiliśmy czegoś czego nie chcieliśmy. Sklepy internetowe taką możliwość nam dają.

Zakupy w sieci mogą być bezpieczne. Trzeba jednak zwracam uwagę na wyżej wspomniane zasady.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam