Nie daj się okraść na wakacjach

2014-06-26 09:51:00

Wakacyjny wypad może oprócz przyjemności przynieść także kłopoty związane z kradzieżą. Jak nie dać się okraść?

Wakacje za granicą to nie tylko przyjemności. Choć może nam się wydawać, że tak właśnie jest, to w praktyce taki wypad często wiąże się z przykrościami. Mamy tu na myśli oczywiście kradzieże. Wiadomo, jest wiele sposobów na zabezpieczenie się przed kradzieżą. Ci, którzy już ich doświadczyli, radzą, żeby wszystkie cenne rzeczy zawsze nosić przy sobie i pod ręką. Kolejną sprawą jest także nienoszenie pieniędzy w plecaku, który jest właśnie na naszych plecach. Rady dotyczą również miejsc publicznych, w których jest dużo ludzi, bo tam właśnie najłatwiej o kradzież.

Te wszystkie porady, choć wcielone w życie czasami, też nam nie pomogą. Złodzieje są sprytniejsi i przebiegli. W związku z tym dobrym rozwiązaniem jest zakup turystycznego ubezpieczenia od kradzieży. Można powiedzieć, że takie ubezpieczenie ochroni nas przed kradzieżą w tym sensie, że jeśli nawet ona się zdarzy to zapewni nam rekompensatę finansową. Ubezpieczenie tego typu znajdziemy praktycznie w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Należy jednak pamiętać, że przy wyborze polisy trzeba kierować się kilkoma istotnymi zasadami.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, że szukamy ubezpieczenia, które będzie swoją kwotą odpowiadać wartości naszego bagażu. Nie ma sensu kupować polisy, która chroni nas na wyższą kwotę. Oprócz kwoty liczy się też, jak to w przypadku każdego ubezpieczenia bywa, zakres ochrony. Tutaj możemy spodziewać się wielu wyłączeń odpowiedzialności. Co należy w takiej sytuacji zrobić? Wymagana jest bardzo dokładna i skrupulatna lektura. Tylko ona jest w stanie zagwarantować nam, że nie weźmiemy polisy, która w zasadzie nie jest w stanie zagwarantować nam ochrony. Warto w tym miejscu pamiętać, iż przy takich ubezpieczeniach ważne jest miejsce zdarzenia. Może zdarzyć się tak, że np. lotnisko nie będzie w niej w ogóle uwzględniane. Przy decyzji o kupnie takiej polisy trzeba też pamiętać o tym, że zwykle nie uwzględnia ona drogiego sprzętu elektronicznego. Najczęściej polisy tego typu mają chronić przed utratą bagażu, ubrań etc.

Podsumowując, jeśli chcemy uniknąć kradzieży na wakacjach, to z jednej strony należy dbać o własne bezpieczeństwo, a z drugiej warto ochronić się, kupując polisę od kradzieży bagażu.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam