Czy elektroniczne kieszonkowe to dobry pomysł?

2014-06-30 09:04:00

Nowe rozwiązanie technologiczne i bankowe sprawiają, że zaczynamy mieć wątpliwości, czy korzystanie z nich to dobry pomysł. Jak ta kwestia wygląda w przypadku elektronicznego kieszonkowego?

Elektroniczne kieszonkowe to nic innego, jak przekazywanie dziecku pieniędzy w formie bezgotówkowej. Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, jednak czy słuszne? Patrząc racjonalnie na tę kwestię, można szybko dojść do wniosku, że jest to nie tylko słuszne, ale i wskazane postępowanie. Patrząc, w jaką stronę ewoluuje bankowość i powiązane z nią technologię, warto już od młodego wieku uczyć nasze dzieci obchodzenia się z bankowością internetową, kartami płatniczymi i wszelkimi innymi rozwiązaniami finansowymi. Dzięki temu dziecko zacznie uczyć się odpowiedzialności, a w przyszłości będzie bardziej świadome swoich potrzeb i nie narazi się na zbędne koszty. Co więcej, zafundowanie swojemu dziecku karty płatniczej nie tylko zwiększy bezpieczeństwo posiadanych przez niego pieniędzy, ale też pozwoli nam na kontrolowanie jego wydatków. Pieniądze możemy bowiem przelewać w dowolnym momencie, a więc wtedy, kiedy dziecko naprawdę będzie ich potrzebowało lub też regularnie, co będzie nosiło znamiona pensji wypłacanej w z góry określonym terminie. Dzięki temu dziecko będzie zmuszone do nauczenia się zarządzania swoimi pieniędzmi i do oszczędzania ich.

Warto też zwrócić uwagę na sytuację, gdy dziecko wyjeżdża na wakacje. Zawsze istnieje ryzyko, że straci otrzymane od rodziców pieniądze, czy to w wyniku kradzieży, zgubienia, czy nawet ich nierozsądnego wydania. Żaden rodzic nie pozostanie obojętny na taką sytuację i nie będzie chciał pozostawić dziecka samego sobie. Dzięki kartom płatniczym będziemy mogli błyskawicznie zasilić konto dziecka i pozwolić mu cieszyć się wakacjami.

Karty płatnicze dostępne są już dla dzieci poniżej 13 roku życia. Mówimy wtedy o kartach przedpłaconych, które działają na zasadzie telefonicznych kart pre-paid. Aby można było z nich korzystać, muszą być zasilone pieniędzmi, a tego może dokonać rodzic przez przelew z rachunku bankowego lub wpłatę gotówkową na rachunek powiązany z kartą. W przypadku starszych dzieci możliwe jest wykorzystanie tradycyjnych kart debetowych. Oczywiście to rodzic będzie zarządzał kontem i ustanawiał limity dziennych i miesięcznych wydatków. Jeśli tylko rozsądnie podejdziemy do tej kwestii, może ona dać naszemu dziecku i nam dużo korzyści, a także dobrą naukę na przyszłość.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam