Korzystanie z rejestrów BIG nie jest darmowe

2014-06-24 14:36:00

Rejestr BIG udostępnia zainteresowanym system, którego możliwości wykorzystywać możemy w pełni dopiero odpłatnie.

BIG-i, czyli Biura Informacji Gospodarczej, prowadzą specjalne rejestry dłużników. Są to narzędzia stworzone dla firm oraz dla indywidualnych konsumentów. Podstawowym celem prowadzenia tych baz jest oferowanie sprawdzonych informacji gospodarczych o kontrahentach. Dodatkowo BIG daje możliwość wprowadzania samemu informacji gospodarczych o naszych dłużnikach. Dzięki temu jesteśmy w stanie wpływać na przyspieszenie czasu przesłania naszej należności.

Z rejestru BIG można korzystać na różne sposoby. Możemy tam występować jako Pytający, ale także jako Klient. Pierwszy charakter oznacza, że można składać zapytania o konkretne raporty na temat firm lub nas samych. Jako Klient mamy oprócz tego prawo do umieszczania wpisów samemu. Biuro Informacji Gospodarczej, chcąc wyjść naprzeciw różnym potrzebom klientów, oferuje różnego rodzaju formy płatności w kontekście określonych usług.

Dla firm przygotowano całościową usługę, jaką jest abonament. Za 250 zł netto miesięcznie firma ma możliwość wpisania aż 8 dłużników, monitorowania 2 dłużników, a także pobrania dwóch szczegółowych raportów. Jeśli jednak nie zależy nam na stałym abonamencie, możemy korzystać z rejestru BIG także w formie jednorazowych usług. Które z nich są darmowe, a które odpłatne?

Zacznijmy od usług bezpłatnych. Wśród nich jest założenie BIGKonta. Nic ono nas nie kosztuje. Co więcej, bezpłatne jest także pobranie wezwania do zapłaty dla naszego dłużnika oraz powtórne wysłanie naszego hasła, gdy za pierwszym razem nam się zapodziało. Bez konieczności uiszczania opłat pobierzemy też raz na 6 miesięcy raport o sobie. Do grona usług bezpłatnych zalicza się też pobranie raz na 6 miesięcy Raportu z Rejestru Zapytań. Za darmo możemy także aktualizować dane o dłużniku.

Lista odpłatnych usług dostępnych dla konsumentów w ramach rejestru BIG Info Monitor obejmuje z kolei takie czynności jak jednorazowy wpis dłużnika (69 zł standordowo; 1 zł w cenie promocyjnej obowiązującej do końca czerwca), pobranie „Raportu o Sobie” i „Raportu z Rejestru Zapytań” częściej niż co 6 miesięcy (6,5 zł netto każdy raport). Trzy złote będzie kosztować nas BIG Alert Konsument, czyli automonitorowanie w ciągu jednego miesiąca. Zapłacimy także za pobranie raportu o danej firmie. Koszt takiej usługi to 30 zł od firmy. Za raport z Internetowej Giełdy Długów długi.pl zapłacimy zaś 2,5 zł.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam