Wpisz dłużnika do rejestru długów BIG za 1 zł

2014-06-24 08:35:00

Wpisanie naszego dłużnika do rejestru długów BIG nie jest wcale wymagającym zadaniem. Do tego można to zrobić za jedynie 1 zł. Promocja obowiązuje do 30 czerwca.

Rejestr BIG służy do gromadzenia informacji o dłużnikach, którzy nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań. Dane do tego rejestru są wpisywane przez wierzycieli. Proces wpisywania tych informacji wcale nie jest skomplikowany. Wystarczy tylko postępować zgodnie z wytycznymi.

Jeśli chcemy umieścić dłużnika w rejestrze BIG, to należy zacząć od zarejestrowania się w systemie. Po rejestracji należy wypełnić dokument „wezwanie do zapłaty”. Znajdziemy go na stronie internetowej www.BIG.pl. Zanim oczywiście wyślemy dokument, trzeba go podpisać. Wezwanie do zapłaty należy wysłać do naszego dłużnika. Wymogi prawne są takie, że powinno być ono wysłane listem poleconym.

Kolejna czynność, którą trzeba wykonać, to odczekać 14 dni. Jest to wymóg ustawowy. Jeżeli po 14 dniach nasz dłużnik nie uregulował swojej należności, mamy prawo wpisać go do rejestru Biura Informacji Gospodarczej. Aby wpisać go do rejestru BIG koniecznie trzeba posiadać PESEL dłużnika.

Jeśli chcemy wpisać informacje o naszym dłużniku do BIG, wystarczy zalogować się na nasze BIGKonto. Kolejnym krokiem jest wydrukowanie dwóch egzemplarzy umowy razem z załącznikami. Umowy drukujemy i podpisujemy, po czym wysyłamy do BIG InfoMonitor. Możemy też wysłać umowy w formie skanu, wykorzystując nasze BIGKonto. Zaleca się jednak, aby niezależnie wysłać umowę tradycyjną pocztą. Co istotne, do umowy konieczne jest dołączenie zdjęcia lub skanu naszego dokumentu tożsamości.

BIG InfoMonitor po otrzymaniu umowy zweryfikuje dane i dokumenty przez nas podesłane. Następnie udzieli nam listownej odpowiedzi, gdzie znajdziemy informacje o tym, że nasze BIGKonto jest aktywowane, a także o tym, że możemy wprowadzać informacje gospodarcze. Oprócz informacji otrzymamy też jeden egzemplarz umowy. W ten sposób możemy w dowolnej chwili zalogować się do swojego BIGKonta i samodzielnie wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Jeśli chcemy umieścić tę informację jako konsument, to należy uiścić za to opłatę w wysokości 1 zł - to cena promocyjna, która będzie obowiązywać do 30 czerwca. Opłatę uiszczamy z wykorzystaniem systemu płatności PayU.

Jak widać, wpisanie dłużnika do rejestru BIG nie jest zadaniem wymagającym dużo wysiłku. Jest to proces prosty i wygodny. Najwięcej czasu zajmuje jedynie czekanie na pocztę.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam