Warto ubezpieczyć mieszkanie przez zalaniem

2014-06-20 14:17:00

Niebawem wiele osób wyjedzie na wakacje i pozostawi swoje mieszkania bez opieki. W tym czasie wiele może się zdarzyć. Jeżeli ktoś nie ubezpieczył mieszkania przed zalaniem, powinien to zrobić.

Koszty ubezpieczenia mieszkania przed zalaniem nie są duże, a wszyscy wiedzą, że zalania mieszkań zdarzają się często. Jeżeli ktoś nie ma ubezpieczonego mieszkania, sam ponosi koszty późniejszego remontu. Przyczyny zalania mieszkań mogą być różne: nieuwaga, awarie urządzeń wodno-kanalizacyjnych czy też zwykły brak odpowiedzialności. Warto dowiedzieć się, jakie istnieją rodzaje ubezpieczeń mieszkań oraz jakie są szanse na odszkodowania, a potem ubezpieczyć mieszkanie.

Najlepiej korzystać z ubezpieczeń firm ubezpieczeniowych uznanych na rynku. Być może więcej trzeba tam zapłacić, ale można mieć pewność, że wypłata odszkodowania za ewentualne szkody nastąpi, a ubezpieczyciel nie będzie robić problemów z naliczeniem i wypłatą odszkodowania. To bardzo ważne, bowiem nie wszyscy ubezpieczyciele tak robią, a to stanowi jedną z przyczyn, dla których coraz mniej osób odwiedza firmy ubezpieczeniowe. A zatem w przypadku decyzji o ubezpieczeniu mieszkania przed zalaniem, najlepiej szukać ubezpieczeń w firmach ubezpieczeniowych, które istnieją na rynku od dawna i mają dobrą opinię wśród klientów.

Comperia.pl stara się wspomóc radami wszystkich, którzy decydują się na ubezpieczenie swoich lokali, i wskazuje na dwie najważniejsze polisy. Jedną z nich jest polisa zapewniająca ochronę lokalu przed skutkami zdarzeń losowych, drugą – polisa od ognia oraz innych zdarzeń losowych, która pokrywa koszty strat zarówno w mieniu ruchomym (sprzęt RTV i AGD, meble), jak i nieruchomym (ściany i podłogi). 

Comperia.pl podkreśla jeszcze jedną istotną kwestię dotyczącą zalania mieszkania. Może zdarzyć się, że zalane zostanie mieszkanie sąsiadów. Co wówczas? Ubezpieczenie mieszkania przed zdarzeniami losowymi, w tym przed zalaniem, nie zapewnia rekompensaty z ubezpieczenia, zatem za zalanie sąsiada i remont jego mieszkania trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Zaleca się zatem wykupienie również dodatkowego ubezpieczenia, czyli polisy OC w życiu prywatnym, która chroni i w takich sytuacjach jak zalanie mieszkań osób trzecich.

Zainteresowanych zakupem tego typu polis z pewnością ciekawi koszt takich ubezpieczeń. Wszystko zależy od wartości nieruchomości oraz ruchomości zgromadzonych przez właścicieli lokali mieszkalnych. Najniższe ubezpieczenie w mocno okrojonej wersji kosztuje ok. 300 zł przy nieruchomości o wartości w wysokości 400 tys. zł. Często lepiej zapłacić więcej, by zwiększyć zakres ochrony ubezpieczenia. Najlepiej przed wykupieniem ubezpieczenia zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia.

Tomasz Słupczyński