Co grozi za brak OC?

2014-06-20 16:06:00

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, a mimo to wielu kierowców go nie wykupuje. Warto wiedzieć, co grozi za brak OC.

Bez polis OC jeździ coraz więcej kierowców, mając nadzieję, że jakoś się uda. Być może kiedyś tak było, ale nie teraz, kiedy Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wprowadził system umożliwiający wychwytywanie kierowców bez wykupionego ubezpieczenia OC. Jest to tzw. wirtualny policjant, którego uwadze nie ujdzie żaden delikwent bez polisy OC – wcześniej czy później każdy zostanie namierzony przez system i czekać go będzie wysoka kara. Jazda bez OC jest bardzo niebezpieczna, ponieważ w razie wypadku za wszelkie szkody zapłaci kierowca, który wypadek spowodował. Na początku zapłaci UFG, ale później wszystko wyegzekwuje od sprawcy wypadku, który nie wykupił o ubezpieczenia OC.

Comperia.pl informuje, co najczęściej powoduje, że kierowcy nie wykupują obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jest to ignorancja, wprowadzenie w błąd przez poprzedniego właściciela auta lub też korzystanie z niezarejestrowanego samochodu. Wielu kierowców też po prostu nie stać na wykupienie wcale nie tak taniego ubezpieczenia OC.

Symptomatyczne, że prawie jedna trzecia kierowców powodujących wypadki drogowe samochodami bez OC nie jest właścicielami tych pojazdów. Jeżeli ktoś pożycza auto, powinien sprawdzić, czy jego właściciel ma wykupioną polisę OC. Jeżeli nie ma, nie należy wsiadać do takiego samochodu, gdyż w razie wypadku kierujący autem też poniesie odpowiedzialność finansową. Jak twierdzi Comperia.pl, jazda bez wykupionej polisy OC staje się jednak coraz trudniejsza. Na polskich drogach jest coraz więcej kontroli. Jeżeli kierowca bez polisy OC trafi na kontrolę policyjną czy też kontrolę wydziału komunikacji, zapłaci bardzo wysoki mandat w wysokości 3 360 zł.

Kierowcy zasiadający za kierownicami nieubezpieczonych pojazdów powinni pamiętać, że polisa OC chroni właścicieli pojazdów, a także sprawców wypadków przed finansowymi konsekwencjami. Lepiej zapłacić za roczną polisę kilkaset złotych niż później za szkody wypadkowe nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niestety wielu kierowców ignoruje ten fakt bądź nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie ewentualnie będą musieli ponieść. Poza tym nie da się uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC – osoby, które go nie wykupią, wychwytywane są przez wirtualnego policjanta, czyli system zainstalowany przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ilona Maciejuk