Kiedy składać wypowiedzenie umowy OC?

2014-07-03 16:09:00

Klienci firm ubezpieczeniowych nie zawsze są zadowoleni z wykupionego ubezpieczenia OC - czasem chcieliby zmienić ubezpieczyciela. Aby tego dokonać, należy w odpowiednim czasie złożyć wypowiedzenie umowy OC.

Kiedy jest odpowiedni czas na złożenie wypowiedzenie umowy OC? Można tego dokonać najpóźniej na jeden dzień przed jej wygaśnięciem lub na 30 dni od zakupu samochodu. Trzeba wiedzieć, że cena ubezpieczenia OC zależy przede wszystkim od danych właściciela auta oraz danych samego pojazdu. Firmy ubezpieczeniowe oferują różne zniżki, ale też nakładają zwyżki: wszystko zależy od historii ubezpieczeniowej klienta oraz danych samochodu. Na rynku trwa rywalizacja cenowa, a cena jest w tym przypadku najistotniejsza. W związku z tym, że oferta ubezpieczeniowa OC jest bardzo bogata, każdy może wybrać jak najkorzystniejszy dla siebie wariant. Jeśli jednak w następnych latach znajdzie korzystniejszą ofertę, powinien zmienić ubezpieczyciela. Nie ma przecież powodu, by kurczowo trzymać się jednej firmy ubezpieczeniowej.

Jak to wygląda w praktyce? To proste: wystarczy udać się do jednego z wielu agentów ubezpieczeniowych, pracujących dla różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Żeby być pewnym, czy rzeczywiście formalnie wszystko jest w porządku, najlepiej wypełnić odpowiedni wniosek, dostępny w Internecie, i dostarczyć go do ubezpieczyciela. Jeżeli ubezpieczony nie dotrzyma terminów, ubezpieczenie zostanie automatycznie przedłużone. Nie oznacza to jednak, że już nic w tej kwestii nie można zrobić. Należy wykupić ubezpieczenie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym i złożyć specjalne wypowiedzenie, stosowane w przypadku podwójnego ubezpieczenia. Jest to możliwe od wprowadzenia nowych przepisów w 2012 roku.

Jeżeli ktoś kupuje auto od poprzedniego właściciela, a auto jest ubezpieczone, to można wypowiedzieć aktualną umowę OC i wykupić nową polisę. Jeżeli tego nie zrobimy, bo chcemy np. zachować ubezpieczenie oraz ubezpieczyciela, to po wygaśnięciu umowy nie będzie ona automatycznie przedłużona, lecz należy ją osobiście odnowić albo wykupić polisę OC w innej ubezpieczalni. Pozostanie przy tym samym ubezpieczycielu najczęściej nie jest korzystne, gdyż ubezpieczyciel może naliczyć składki według nowych wyliczeń.

Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC musi być dokonane na piśmie na odpowiednim formularzu i dostarczone do ubezpieczyciela pocztą, mailem, kurierem, faksem czy też osobiście, za pokwitowaniem. Wypowiedzenie takiej umowy jest niezwykle proste, ale najlepiej nie zwlekać z tym do ostatniego dnia. Na koniec warto nadmienić, że mimo iż OC jest ono obowiązkowe, wcale nie jest takie oczywiste, że wszyscy kierowcy je wykupują. Wprost przeciwnie: już ponad 250 tys. kierowców prowadzi pojazdy bez ważnego OC.

Renata Grochowska