Stłuczka niestraszna z polisą AC

2014-07-04 10:54:00

Ubezpieczenie AC chroni kierowców przed kradzieżą oraz uszkodzeniami auta. Jeżeli kierowca ma wykupioną polisę AC, żadna stłuczka mu niestraszna.

Do tego, jak ważne jest ubezpieczenie AC, inaczej mówiąc autocasco, nie trzeba nikogo przekonywać. W podróży wszystko może się zdarzyć, nie tylko stłuczka, ale również poważniejsze uszkodzenia samochodu czy też jego kradzież, a ubezpieczenie AC chroni kierowcę przed stratami finansowymi. Niestety, tylko połowa kierowców zdecydowała się za wykup tego ubezpieczenia. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że większość wykupiła ubezpieczenia AC tylko dlatego, że kupowała samochody za środki z kredytów samochodowych. Jeżeli ktoś kupuje auto na kredyt samochodowy, bank żąda wykupienia ubezpieczenia AC.

Nie jest łatwo wybrać dobrą polisę AC. Na rynku funkcjonuje wiele tego typu ofert, które różnią się nie tylko ceną, ale również warunkami oraz oferowaną ochroną. Najlepiej mieć tanią polisę AC oraz wysoki zakres ochrony. Niestety, na rynku ubezpieczeniowym tak dobrze nie ma, dlatego każdy powinien dobierać ubezpieczenia AC do swoich potrzeb i możliwości finansowych. Tylko jak to zrobić? Poszukiwania należy zacząć od analizy ogólnych warunków ubezpieczenia, w których wyszukać można informacje na temat tego, od jakich zdarzeń chroni nas wybrana polisa AC. Powinniśmy wybrać takie rozwiązanie, jakie nas najbardziej interesuje. 

Należy się zorientować, czy dane ubezpieczenie AC jest ważne tylko w Polsce, czy również w innych krajach, a jeżeli tak – to w jakich. Należy też sprawdzić, w jakich sytuacjach polisa AC nie zadziała. Takie wyłączenia istnieją i koniecznie należy to przeanalizować. Ważne jest także odszkodowanie i suma ubezpieczenia. Należy sprawdzić, czy jest stała, czy zmienna. Jeżeli stała, to przy naliczaniu szkody firma ubezpieczeniowa naliczać będzie wartość szkody od wartości auta w dniu zawarcia umowy ubezpieczeniowej. Jeżeli zmienna – decydować będzie wartość samochodu w dniu powstania szkody.

Wiele jest ważnych spraw przy wyborze jak najkorzystniejszej polisy AC. Najistotniejsze jest to, aby dopasować ubezpieczenie do potrzeb własnych, aby warunki ubezpieczenia były jak najlepsze. Pamiętać należy, że lepiej dopłacić i mieć spokojny sen niż za niską kwotę ubezpieczenia mieć niski zakres ochrony. Należy też zdawać sobie sprawę z tego, że przy wyborze jak najkorzystniejszej polisy AC ubezpieczający auto powinien mieć wpływ na poszczególne parametry polisy, aby mógł dopasować ich zakres do swoich potrzeb i oczekiwań. Nie jest to takie proste, dlatego warto zwrócić się o pomoc do brokera ubezpieczeniowego.

Renata Grochowska