OC, AC, NNW: poradnik kierowcy

2014-07-04 09:08:23

Osoba kupująca samochód musi liczyć się z koniecznością wykupienia polisy OC, a czasem także AC oraz NNW. W poradniku kierowcy wyjaśniamy, na jakich zasadach funkcjonują wymienione ubezpieczenia.

Co każdy kierowca powinien wiedzieć o ubezpieczeniach samochodowych? Przede wszystkim to, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a jego zapisy reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jeżeli ktoś nie wykupi polisy OC, musi liczyć się z dużymi karami. Jeśli delikwent zostanie przyłapany przez organa kontrolne na prowadzeniu pojazdu bez ważnej polisy OC, zapłaci mandat w wysokości nawet 3 360 zł. To jednak nie wszystko – jeżeli spowoduje wypadek drogowy, zapłaci z własnej kieszeni za wszelkie spowodowane szkody, w tym poszkodowanym osobom. A są to naprawdę duże kwoty. Niestety, nawet mimo tak rygorystycznych kar, wielu kierowców nie wykupuje tego ubezpieczenia. Powody są różne. Dla wielu osób jest ono po prostu zbyt drogie. Jednak skoro stać kogoś na kupienie auta, to powinno być go również stać na wykupienie przynajmniej ubezpieczenia OC.

Ubezpieczenie AC, czyli popularne autocasco, jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym. To od decyzji kierowcy zależy wykupienie takiej polisy. Niestety, nie jest to tanie ubezpieczenie, dlatego aż 50 proc. kierowców nie wykupuje AC. Być może wśród nich są też tacy, którzy nie zdają sobie sprawy z wagi tego ubezpieczenia. Ubezpieczenie AC chroni kierowcę przed utratą pojazdu lub jego uszkodzeniem. Jeżeli właściciel pojazdu wykupi AC i dojdzie do kradzieży czy uszkodzenia auta, firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty naprawy lub daje rekompensatę za skradziony samochód.

Najczęściej ubezpieczenie AC wykupują kierowcy nowych aut oraz kierowcy, którzy zakupili pojazdy za kredyty samochodowe: wówczas ubezpieczenie AC staje się obowiązkowym ubezpieczeniem. Przy tym ubezpieczeniu nie powinniśmy się, jak przy OC, kierować jedynie ceną, bowiem od ceny ważniejszy jest zakres ochrony. Warto uważnie czytać ogólne warunki ubezpieczenia. W ofercie firm ubezpieczeniowych znaleźć można także minicasco, ale ten typ ubezpieczenia nie jest nadto popularny. Firmy ubezpieczeniowe proponują też miniochronę, a tym klienci nie są tym zbyt mocno zainteresowani. Większość woli dopłacić, by mieć zwiększony zakres ochrony i móc spokojnie spać.

NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, nie jest zbyt popularne wśród kierowców, chociaż jest bardzo ważne. Najczęściej oferowane jest w pakietach razem z OC i AC. Ubezpieczenie NNW chroni zdrowie i życie człowieka, dlatego też zaliczane jest do ubezpieczeń osobowych. Czy może być coś ważniejszego od życia i zdrowia? Chyba nie, a mimo to polisa NNW nie jest zauważana przez kierowców na tyle, na ile powinna być. Aby świadczenia z ubezpieczenia NNW były korzystne dla kierowców, ubezpieczenie musi być wykupione na dużą sumę.

Reasumując: każde z wymienionych ubezpieczeń samochodowych jest ważne, dlatego najkorzystniej wykupić pełny pakiet, jeśli tylko nas na to stać.

Renata Grochowska