Jak przejść na swoje z MdM?

2014-07-17 18:58:45

O własnych czterech kątach marzy chyba każdy, ale nie każdego na realizację owych marzeń stać. By cel stał się osiągalny dla części społeczeństwa, rząd wprowadził program dofinansowań do kredytów hipotecznych - Mieszkanie dla Młodych. W czym MdM może pomóc przyszłym właścicielom nieruchomości?

Mieszkanie dla Młodych do rządowy program wsparcia dla młodych osób, które pragną nabyć własne mieszkanie. Jest on ściśle powiązany z działalnością kredytową banków i umożliwia uzyskanie dopłat ze Skarbu Państwa na poczet wkładu własnego i wcześniejszej spłaty części kredytu. Niestety program ma wiele wymogów i ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę już na samym początku starań o nowe mieszkanie.

Przede wszystkim program jest dostępny dla osób samotnych, które nie przekroczyły 35 roku życia lub dla małżeństw, w których przynajmniej jedna z osób spełnia ten warunek. Druga ważna kwestia to znalezienie odpowiedniej nieruchomości. Na tym polu, niestety, ograniczeń jest znacznie więcej. Przede wszystkim mieszkanie lub dom musi pochodzić z rynku pierwotnego, a więc żadne mieszkania z drugiej ręki nie wchodzą w grę. Co więcej, ich powierzchnia nie może przekraczać 75 m. kw. dla mieszkań lub 100 m. kw. dla domów. Tylko w przypadku, gdy wychowujemy minimum trójkę dzieci, limity te zwiększają się o dodatkowe 10 m. kw. Niestety, dofinansowanie kredytu na mieszkanie obejmie tylko część całej powierzchni, nie więcej niż 50 m. kw. Jakby tego było mało, należy liczyć się z jeszcze jednym ograniczeniem, a więc ceną zakupu 1 m. kw. ustalaną indywidualnie przez wojewodów dla dużych miast w danym województwie i pozostałych obszarów. Jeśli wartość zakupu 1 m. kw. przekracza określony limit, skorzystanie z programu również nie będzie możliwe.

Wszystko to powoduje, że największym problemem staje się znalezienie odpowiedniego mieszkania. Takich po prostu brakuje na rynku, choć należy też zwrócić uwagę na fakt, iż deweloperzy starają się coraz bardziej dostosowywać ofertę dla potencjalnych klientów programu MdM. Jeśli już uda nam się znaleźć odpowiednią nieruchomość, możemy liczyć na dopłatę w wysokości 10 proc. wartości mieszkania, obliczonej dla maksymalnie 50 m. kw. powierzchni. Jeśli posiadamy dziecko, dopłata wzrośnie o kolejne 5 proc., a w sytuacji, gdy w ciągu pierwszych 5 lat od podpisania umowy urodzi nam się 3 lub kolejne dziecko, otrzymamy kolejne 5 proc. na poczet wcześniejszej spłaty kredytu.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam