MdM sprzyja ożywieniu na rynku budowlanym

2014-06-12 15:36:00

Spada ilość udzielanych kredytów hipotecznych – takie wnioski płyną z najświeższych statystyk. Program Mieszkanie dla Młodych ma być dźwignią do wzrostu wniosków hipotecznych. Czy spowoduje ożywienie na rynku budowlanym?

Czy program dofinansowania do kredytów hipotecznych Mieszkanie dla Młodych będzie impulsem do wzrostu ilości udzielanych kredytów w naszym kraju?

Czy MdM ożywi rynek budowlany?

Póki co tylko 11 banków ma w swojej ofercie kredyty w programie MdM. Jednak osoby, którym udało się skorzystać z owej propozycji, ograniczyły koszty związane z kredytem. Wielu specjalistów stawia sobie jednak inne pytanie – czy program Mieszkanie dla Młodych rozwinie skrzydła bankom w kwestii kredytów hipotecznych i wesprze polską branżę budowlaną? Najpewniej nie. Powodem tego są dosyć rygorystyczne obostrzenia związane z uzyskanie kredytu z ramienia MdM. Limity wiekowe oraz finansowe mocno ograniczają przyszłych kredytobiorców.

Kto może skorzystać z MdM?

Według najświeższych badań aż 15 proc. kredytobiorców ma szansę skorzystać z dopłat do kredytu hipotecznego z tytułu MdM. W bieżącym momencie naszej gospodarki jest to pozytywny impuls, tym bardziej, że innych, póki co, nie widać. Dużym plusem są ponadto niskie stopy procentowe. Jednakże należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko wzrostu stóp procentowych, a przez to może wzrosnąć rata zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Warunkiem uzyskania kredytu w wymiarze MdM jest brak posiadania innego mieszkania. Dodatkowo potencjalny kredytobiorca nie może mieć więcej niż 35 lat. Osoby zainteresowane MdM powinny rozpatrywać jedynie rynek mieszkań pierwotny. Cena metra kwadratowego. Nie może przekraczać z góry określonego wskaźnika dla danej lokalizacji. Program MdM zakłada dopłatę w wysokości 10 proc. do wkładu własnego dla singli bądź dla małżeństw bez dzieci. Dla rodzin, które posiadają przynajmniej jedno dziecko program przewiduje dopłatę w wysokości 15 proc. Owa dopłata również liczona jest w odniesieniu do cen w danej lokalizacji.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam