Ile kredytu na jednorodzinny dom z kominkiem?

2014-07-31 10:38:25

W roku 2014 za sprawą specjalnego programu dopłat można zyskać nawet 50 tysięcy złotych na budowę domu z rozwiązaniami energooszczędnymi. Ile potrzeba kredytu zatem na jednorodzinny dom z kominkiem?

Dopłaty do kredytów hipotecznych na budowę energooszczędnych domów są wynikiem przynależności Polski do Unii Europejskiej. Już teraz w polskim ustawodawstwie obowiązują zapisy, które wymagają od inwestorów budowę domów z niższym zapotrzebowaniem energetycznym. Do 2020 planuje się jeszcze zaostrzenie tych przepisów. Za przyznawanie dopłat odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może liczyć na preferencyjne dopłaty?

Po raz pierwszy inwestorzy mogli się starać o preferencyjne dopłaty do kredytów w roku 2013. Sam projekt dopłat zaplanowany jest do 2018 roku. Na preferencyjne dopłaty mają głównie szansę ci, którzy uzyskają jak najmniejsze zużycie energii. Dopłaty zaczynają się dla tych inwestorów, którzy planują budowę domu z zapotrzebowaniem na energię na mniej niż 40kWh na jeden metr kwadratowy w ciągu całego roku. Im lepsze parametry energooszczędności, tym wysokość potencjalnych dopłat idzie w górę. Ważne jest również to, by w takim domu były zastosowane rozwiązania energooszczędne takie jak system wentylacji mechanicznej czy kominek. Z łatwością można więc zaciągnąć kredyt na wymarzony domek z kominkiem.

Co trzeba zrobić by uzyskać dopłatę?

Jak wspolmnieliśmy, szansę na dopłatę mają głównie osoby, które zdecydują się na budowę domu o wysokim wskaźniku energooszczędności. Ponadto wnioskodawca o kredyt od roku bieżącego, czyli 2014, musi również dysponować co najmniej 5-procentowym wkładem własnym. Za pomocą dofinansowania można również nabyć mieszkanie energooszczędne.

Wracając jednak do domów, to nieruchomość powinna charakteryzować się energooszczędnymi rozwiązaniami. Do takich między innymi należy kominek. Trzeba jednak pamiętać, że kominek nie może być głównym źródłem ogrzewania w domu. Za jego pomocą można dogrzać niektóre pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem wydaje się na przykład kominek z płaszczem wodnym. Palenisko kominka otoczone jest szeregiem rur z wodą, które ją podgrzewają, a ta jest następnie transportowana do wszystkich grzejników w domu. W budownictwie energooszczędnym należy więc koniecznie znaleźć rozwiązania, które zapewnią jak najmniejsze zużycie energii, a tym samym ograniczą koszty rachunków za media, dzięki czemu kredyt będzie zdecydowanie łatwiej spłacać.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam