Zbuduj energooszczędny dom i oszczędź na kredycie

2014-07-31 09:34:09

Na budowę domów energooszczędnych decyduje się coraz więcej inwestorów. Wszystko za sprawą preferencyjnych dopłat do kredytów.

Budownictwo energooszczędne robi w Polsce coraz większą furorę. Jeszcze kilka lat temu na ten rodzaj technologii budowlanej decydowało się stosunkowo niewielu inwestorów. Głównie tych o dużej świadomości ekologicznej. Dziś ekologicznie chce budować większość Polaków.

Preferencyjne kredyty na budowę domów energooszczędnych

W naszym kraju o kredyt na budowę domu energooszczędnego można się starać w kilku największych bankach. Maksymalnie można uzyskać nawet 50 tysięcy złotych dopłat. Zyski z budownictwa energooszczędnego mają jednak być odczuwalne przez inwestora jeszcze przez znacznie dłuższy czas. Wszystko za sprawą zdecydowanie niższych rachunków za ogrzewanie.

Tak naprawdę dom ekologiczny to oszczędność. Taki dom wymaga bowiem zdecydowanie mniejszych nakładów na ogrzewanie niż dom budowany metodą tradycyjną. Zresztą w niedługim czasie niemal wszystkie nowo budowane domy będą musiały wykazać się jak najniższym zapotrzebowaniem energetycznym. Wszystko przez bardzo restrykcyjne wymogi Unii Europejskiej.

O kredyt z dopłatą na budowę domu energooszczędnego warto pomyśleć jeszcze przed wyborem projektu. Jak się bowiem okazuje, projekt domu zostanie oceniony przez osobę weryfikującą wniosek, która będzie także nadzorowała później proces wykonywania wszystkich prac.

Kredyt z dopłatą nie tylko na budowę

Kredyt z dopłatą można przeznaczyć nie tylko na budowę na kredyt domu energooszczędnego. Kredyt z dopłatą można również przeznaczyć na kupno gotowego już domu lub na kupno mieszkania spełniającego kryteria lokalu energooszczędnego. Chodzi bowiem głównie o to, by taka nieruchomość spełniała wszelkie wymogi i warunki postawione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Należy również zaznaczyć, że od tego, jak bardzo dom energooszczędny jest energooszczędny, zależy wysokość możliwych dopłat do uzyskania. Na najwięcej mogą liczyć głównie ci, którzy stawiają na budowę domu z niemal zerowym zapotrzebowaniem na energię.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam