Przygotowujemy się do zakupu domu

2014-06-12 15:43:00

Zakup domu na kredyt to poważne przedsięwzięcie, dlatego dobrze jest się do niego właściwie przygotować.

Zakup domu jest ważną inwestycją, która niejednokrotnie pochłania niemalże całe oszczędności, wprowadzając przyszłych właścicieli w kilkunastoletnie relacje z bankami - czyli zmusza do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Warto więc dokładnie przygotować się do tego momentu, aby nie stworzyć sobie niepotrzebnych problemów. Przed podjęciem decyzji należy być niezwykle czujnym, aby nie narazić się na oszustów, którzy nastawieni są wyłącznie na zysk. Jeśli interesuje nas zakup konkretnego budynku, powinniśmy zamówić jego wycenę, wszystko po to, by w przyszłości nie okazało się, że przepłaciliśmy, powodując tym samym kłopoty finansowe.

Kolejną istotną kwestią są sprawy formalne, czyli uzyskanie jak największej liczby informacji o wymarzonym M. Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie ksiąg wieczystych, w których znajdują się informacje o stanie prawnym nieruchomości oraz wszystkich osobach mogących sobie rościć jakiekolwiek prawa do nieruchomości. Dobrze jest także poznać ewentualne przyszłe plany zagospodarowania przestrzennego, by uniknąć sytuacji, w której tuż obok cichego ogródka powstaje autostrada. Kolejnym ważnym krokiem jest upewnienie się, że dom sprzedawany jest faktycznie własnością osoby, która go oferuje. Dodatkowo należy sprawdzić, czy w naszym przyszłym budynku nie są zameldowani nieproszeni lokatorzy. Ponadto należy zebrać wszystkie dokumenty związane z opłatami podatkowymi, samym procesem budowy i projektowania budowli czy przejrzeć umowy z dostawcami energii i wody.

Sam zakup domu naraża nas na olbrzymie koszty, dlatego w trakcie przygotowań do takiego kroku dobrze jest przeanalizować własną sytuację finansową. Jeśli decydujemy się na kredyt hipoteczny, musimy dokładnie rozeznać się w obecnych na rynku ofertach oraz  wziąć pod uwagę nasze zdolności kredytowe i ewentualne formy zabezpieczenia (wkład własny, hipoteka i inne). W takiej sytuacji doskonałym pomysłem są porównywarki internetowe, takie jak Comperia.pl, posiadające wyłącznie obowiązujące w danym momencie propozycje banków. Jeśli kupujemy dom za gotówkę, dobrze jest zastanowić się nad kosztami ewentualnych remontów i wyposażenia. Im więcej czynności przeprowadzimy na etapie przygotowania do zakupu, tym nasze głowy będą mogły być spokojne na dłużej. Dlatego poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozeznanie na rynku nieruchomości i rynku kredytów mieszkaniowych jest kluczowe.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam