Jak wyszukać odpowiedni kredyt inwestycyjny dla firmy?

2014-06-10 16:41:00

Bez pożyczek ciężko rozkręcać własny biznes. By firma prosperowała tak, jak powinna, często przedsiębiorcy są zmuszeni korzystać z kredytów. Jak zatem wyszukać tani kredyt inwestycyjny dla firmy?

Zarówno nowe firmy, jak i te działające na rynku jakiś czas często potrzebują zewnętrznego finansowania, by móc zrealizować zaplanowane inwestycje, od których przeprowadzenia wiele zależy. Wygospodarowanie większych kwot na ten cel bywa kłopotliwe, dlatego wielu przedsiębiorców szuka pomocy w bankach i instytucjach pożyczkowych. Kredyty inwestycyjne są bowiem produktami oferowanymi niemalże wszędzie. W zależności od wysokości potrzebnych pieniędzy, branży, w której dana firma działa, oraz wielu innych czynników, będzie zależało to, czy uda się uzyskać tani kredyt. Co zrobić, aby mieć pewność, że dana oferta jest dla przedsiębiorstwa najlepsza? W jaki sposób porównywać warunki, aby nie stracić?

Przede wszystkim niezbędna jest rzeczowa analiza potrzeb oraz możliwości finansowych firmy. Jeśli wnioskujemy o dużą kwotę (a ma to miejsce w przypadku większości inwestycji, gdyż zwykle pożyczane pieniądze pożytkowane są na nowoczesne rozwiązania technologiczne bądź produkcyjne), warto zastanowić się, ile miesięcznie jesteśmy w stanie spłacać, aby nie wplątać się w pętlę finansową. Porównując oferty różnorodnych banków, dobrze jest skorzystać z pomocy porównywarki internetowej comperia.pl, która stworzy wirtualne zestawienie obecnie funkcjonujących propozycji bankowych na rynku. Choć założenia i podstawowe zasady funkcjonowania kredytów inwestycyjnych są takie same w większości instytucji kredytowych, wszelkie opłaty, marże i prowizje znacząco różnią się od siebie. Dobrze jest więc dokładnie przeanalizować każdą opcję, uwzględniając realne koszty, które będą ponoszone przez kredytobiorcę podczas trwania całej umowy.

Kredyty inwestycyjne są popularne, bowiem pozwalają na rozwój firm, których funkcjonowanie na rynku bez finansowania z zewnątrz może być zagrożone. W czerwcu 2014 roku jedną z korzystniejszych ofert kredytów inwestycyjnych posiada bank PKO BP, udzielając wsparcia w wielu walutach, gdzie marża wynosić może 2,4 proc., a prowizja to tylko 1,5 proc. Warto także przyjrzeć się propozycji kredytowej Banku Millennium, który prowizję ogranicza do 1 proc., przy czym marża jest negocjowana. Jak widać każda instytucja finansowa stara się zachęcić potencjalnych klientów do korzystania z jej usług na wiele różnych sposobów. I choć ostateczna decyzja należy do przedsiębiorców, szeroka oferta kredytów inwestycyjnych może utrudnić wybór.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam