Które banki korzystają z BIK-u?

2014-07-23 15:39:28

Biuro Informacji Kredytowej wzbudza strach w wielu osobach, które mają problem z nieterminową spłatą rat. Które banki korzystają z BIK-u? Czy istnieją instytucje finansowe, niesprawdzające swoich kredytobiorców w najbardziej znanej bazie klientów usług bankowych?

Chcąc uzyskać kredyt, niezależnie od jego formy i kwoty, musimy liczyć się z licznymi procedurami sprawdzającymi m.in. naszą historię kredytową. Dla wielu wnioskodawców stanowi to nie lada problem, często przekreślający możliwości pozyskania dodatkowej gotówki ze względu na to, że mają lub mieli poważne opóźnienia w terminowym regulowaniu rat. Najważniejszą bazą, która pozwala na zweryfikowanie rzetelności kredytobiorców, jest Biuro Informacji Kredytowej. To w nim bowiem znajdują się informacje o zaciągniętych przez konsumentów i przedsiębiorców pożyczkach, kredytach, kartach kredytowych, limitach w kontach czy nawet zakupach na raty. Jeśli tylko posiadamy znaczące opóźnienia bądź nieuregulowane należności, musimy liczyć się z negatywną decyzją kredytową. A które banki korzystają z BIK-u?

Informacje w BIK-u sprawdza obecnie 42 banków akcyjnych, czyli wszystkie dostępne na naszym rynku, dodatkowo 572 banki spółdzielcze i 55 SKOK-ów. Oprócz tego umowę z BIK-iem o korzystanie z bazy mogą podpisywać pozabankowe firmy pożyczkowe, które coraz częściej decydują się na taką współpracę. Warto jednak pamiętać, że niemalże każda firma posiadająca w swojej ofercie produkty kredytowe musi w taki czy inny sposób weryfikować zdolność i wiarygodność finansową swoich klientów, ograniczając dzięki temu ryzyko kredytowe. Przecież poza Biurem Informacji Kredytowej istnieją także cztery Biura Informacji Gospodarczej, które udostępniają dane o osobach i firmach z zaległościami wobec wierzycieli. Ponadto nie wolno zapominać, iż wiele instytucji prowadzi także swoje własne bazy danych, więc ubieganie się o kredyt w banku, w którym mieliśmy niegdyś problemy z regularnymi spłatami, mija się z celem.

Najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym na swobodne korzystanie z bogatej oferty banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych jest regularne spłacanie należności. Tym bardziej, iż obecnie coraz więcej firm decyduje się na przekazywanie informacji o nierzetelnych klientach do BIK-u i BIG-ów.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam