Kiedy do MOPS-u, a kiedy do banku?

2014-06-26 10:22:00

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej często nie wiedzą, gdzie mogłyby znaleźć odpowiednią pomoc. Często wybór źródła pomocy może okazać się zgubny.

Problemy materialne to  jedna z chorób cywilizacyjnych, które dotykają coraz więcej osób. Może do nich dojść z różnych powodów, począwszy od utraty pracy, przez trudności w jej znalezieniu, aż po problemy zdrowotne, które tylko pogłębiają nasz kryzys. Wielu osobom wydaje się, że wystarczyłoby zaciągnąć kredyt, aby móc stanąć na nogi i rozpocząć życie od nowa. Niestety, takie myślenie i postępowanie może tylko doprowadzić nas do jeszcze większych kłopotów. Nawet jeśli uda nam się zdobyć pieniądze z kredytu bankowego lub drogiej pożyczki pozabankowej, to szanse na ich spłatę są minimalne, a ryzyko pojawienia się długów – a w efekcie nawet komornika – bardzo duże.

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy instytucji rządowych i pozarządowych. Wśród nich bardzo pomocne są Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, czyli tzw. MOPS-y.

Na przykładzie MOPS-u w Częstochowie można łatwo zdać sobie sprawę, jak szeroki zakres pomocy oferują tego typu ośrodki. Znajdziemy tam wszelkie formy pomocy przewidziane przez obowiązujące ustawy, co oznacza, że nikt nie odeśle nas do domu i odmówi wsparcia. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, kiedy nie będziemy mieli co zjeść lub nie będziemy mogli nakarmić własnych dzieci, skorzystanie z pomocy MOPS-u może okazać się najlepszym możliwym ratunkiem. Wybierając się do ośrodka w Częstochowie uzyskamy odpowiednie wsparcie i wiedzę dotyczącą tego, jak radzić sobie z problemem i jak znaleźć jego najlepsze rozwiązanie. Ośrodek ten realizuje wiele programów rządowych i unijnych, które są pomocne w znalezieniu pracy, wykształcenia lub nawet założenia własnej działalności. Co ważne, z pomocy MOPS-u mogą skorzystać osoby w różnym wieku, chcące poprawić swoją sytuację.

Jeśli nasze kłopoty finansowe nie pozwalają nam odpowiednio zadbać o siebie i o swoją rodzinę, nawet próby zaciągnięcia kredytu nie są dobrym rozwiązaniem. W sytuacji, gdy bank lub firma udzieliłyby nam wsparcia, nasze kłopoty stałyby się jeszcze większe, choć nieco odroczone. Pomoc Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej będzie w takich sytuacjach nieoceniona. Znajdziemy w nich wsparcie merytoryczne, psychologiczne, medyczne i materialne, które może skutkować tylko i wyłącznie poprawą naszej sytuacji.

Ilona Maciejuk