Praca w Belgii, kredyt w Polsce

2014-07-11 13:59:25

Gdy tracimy pracę w trakcie spłacania kredytu w Polsce, musimy szybko znaleźć nowe zatrudnienie. Jakie możliwości daje praca w Belgii?

Kredyt to popularna forma finansowania zakupów nieruchomości, samochodów, a nawet codziennych wydatków. Jego zaciągnięcie nie jest dużym problemem dla osób zatrudnionych, zwłaszcza uzyskujących dochody na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Na rynku można również znaleźć coraz więcej ofert kierowanych do osób zarobkujących w ramach umów cywilnoprawnych. Zaciągając kredyt, zwłaszcza długoterminowy, nie zawsze mamy możliwość przewidzenia naszej przyszłej sytuacji na rynku pracy. Dla spłacającego pożyczkę utrata pracy może być poważnym problemem i oznaczać kłopoty z rzetelnym wywiązywaniem się z warunków umowy kredytowej. O ile opóźnienie się z ratą do kilku-kilkunastu dni może nie być problemem, gdyż zazwyczaj w takich sytuacjach można negocjować z bankiem warunki restrukturyzacji zobowiązania, o tyle w przypadku większych opóźnień (dwóch-trzech miesięcy) instytucja może podjąć działania windykacyjne.

Kredyt a ubezpieczenie od utraty pracy

Po utracie źródła dochodu trzeba liczyć się z tym, że nawet większe oszczędności, które trzeba przeznaczać nie tylko na potrzeby konsumpcyjne, ale również na spłatę kredytu, kiedyś się skończą. W bankach można wprawdzie skorzystać z wakacji kredytowych, ale jest to rozwiązanie wyłącznie w przypadku chwilowych problemów finansowych. Dobrze wiedzieć, że do pożyczek oferowane są również ubezpieczenia od utraty pracy. Polisę tego typu można wykupić przy podpisywaniu umowy kredytowej, a składka może być wliczona w ratę kredytową. Gdy ubezpieczony straci główne źródło utrzymania, ubezpieczyciel będzie spłacał za niego raty zobowiązania finansowego. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenie od utraty pracy nie zapewnia uregulowania przez ubezpieczyciela całej pożyczki, a jedynie spłatę zobowiązań przez okres maksymalnie kilku miesięcy. Istotne jest również to, że z ubezpieczenia mogą skorzystać przeważnie osoby zwolnione z pracy, a nie te, które same z niej zrezygnowały lub odeszły za porozumieniem stron.

Praca w Belgii

Osoby spłacające kredyt, które utraciły główne źródło dochodów, mogą się zdecydować na pracę poza granicami kraju. Rynek w krajach zachodnich - takich jak np. Belgia, do której udaje się za chlebem coraz więcej Polaków - jest otwarty na chętnych do pracy obcokrajowców, a zatrudnienie można szybko znaleźć poprzez agencje pracy tymczasowej, które poszukują specjalistów w różnych zawodach. Praca w Belgii pozwala na uzyskanie realnych zarobków, które są na dużo wyższym poziomie nie tylko w stosunku do tych w Polsce, ale także w stosunku do większości państw tak zwanej starej Unii. Dodatkowo praca w Belgii zapewnia pracownikom wiele świadczeń socjalnych, jak dodatki za dni wypoczynku, pensję urlopową, trzynastki czy opiekę medyczną na czas pobytu w kraju - jedną z najlepszych w Europie.

Której agencji zaufać?

Gdzie szukać zagranicznych ofert pracy? Część emigrantów myśli o tym dopiero po dojechaniu do docelowego kraju, co nie wydaje się najlepszym pomysłem. Lepiej o pewne zatrudnienie zatroszczyć się jeszcze w Polsce, korzystając z usług profesjonalnych (i sprawdzonych) firm doradczych, takich jak choćby Link2Europe – prężnie rozwijająca się polsko-belgijska spółka z wieloletnim doświadczeniem w organizacji procesów rekrutacyjnych. Zaletą Link2Europe, poza wypracowaną renomą, jest szeroki wachlarz ofert zarobkowych z różnych dziedzin gospodarki. Zatrudnienie znaleźć mogą dzięki temu osoby poszukujące pracy nawet w takich branżach jak: metalurgia, logistyka, transport, inżynieria, budownictwo, produkcja, opieka medyczna czy choćby rolnictwo.

Warto przy tym zaznaczyć, że korzystając z usług jakiejkolwiek firmy pośrednictwa pracy, koniecznie należy sprawdzić, czy posiada ona certyfikat uprawniający do prowadzenia tego typu działalności na rynku krajowym, a jeśli szukamy pracy za granicą - także na rynku zagranicznym. Pozwoli to mieć pewność, że wyjeżdżając na obczyznę, nie będziemy pozostawieni samym sobie, mogąc liczyć na wsparcie kompetentnych doradców, dzięki którym będziemy w stanie poradzić sobie z tymczasowymi trudnościami finansowymi.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam