Konto walutowe dla studenta za granicą

2014-06-12 17:05:00

Studiowanie za granicą jest szansą na lepsze perspektywy pracy w przyszłości. Wyjeżdżając na zagraniczne studia, warto zadbać o założenie odpowiedniego konta walutowego.

Studia za granicą to ogromna szansa w życiu młodego człowieka. Takie studia otwierają przed młodymi osobami szereg nowych możliwości. Zacznijmy od tego, że studiowanie za granicą umożliwia nauczenie się języka obcego na poziomie wyższym niż średni. Po 5 latach studiów będziemy mówić jak mieszkańcy kraju, w którym studiowaliśmy i ta umiejętność na pewno nam się przyda w przyszłości.

Kolejnym atutem studiów za granicą jest możliwość poznania zupełnie innej rzeczywistości, innych problemów dnia codziennego i rozwiązań praktycznych. Poszerza to horyzonty i sprawia, że człowiek wie o świecie znacznie więcej, niż gdyby całe życie spędził w jednym kraju. Na koniec warto wspomnieć o tym, że studia za granicą dają także prestiż. Dzięki takiemu epizodowi w życiu można liczyć na lepszy start na rynku pracy po zakończeniu szkoły wyższej. Mogą one być także dla nas otworem do pracy w międzynarodowej korporacji lub pozostania w danym kraju.

Jak widać, powodów dla których warto studiować za granicą, jest mnóstwo. Takie studiowanie wiąże się również z kwestiami czysto praktycznymi, czyli z koniecznością założenia konta walutowego. Studiowanie za granicą bez posiadania konta w walucie kraju, w którym studiujemy, to zły pomysł, ponieważ cały czas będziemy tracić na przewalutowaniu. Wiadomo, że kursy walut stosowane przez banki bywają mało korzystne, co skutkuje tym, że każda transakcja będzie nas trochę kosztować. W ciągu 5 lat może się zaś uzbierać całkiem spora sumka. Jeśli istnieje możność uniknięcia przewalutowania, to warto z niej skorzystać.

Jeśli chcemy uniknąć tej niepotrzebnej straty gotówki, a jednocześnie chcemy po prostu ułatwić sobie życie, to konto walutowe jest rozwiązaniem idealnym. W tej chwili praktycznie każdy bank jest w stanie zaoferować nam konto walutowe. Do tego otrzymamy kartę płatniczą walutową, a w niektórych bankach jak np. Bank Zachodni WBK czy Citibank możemy wyrobić sobie także walutową kartę kredytową. Dzięki takiemu kontu i karcie za granicą będziemy się czuć jak u siebie w domu, mogąc w pełni korzystać z tanich przelewów, a także płatności.

Podsumowując, można pokusić się o stwierdzenie, że rozpoczynając studia za granicą, pierwszym naszym krokiem powinno być założenie konta walutowego. Jest to kwestia priorytetowa.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam