Ubezpieczamy samochód w Anglii

2014-07-07 16:42:29

Planujesz wyjazd do Anglii i nie wiesz jak ubezpieczyć swój samochód? Przeczytaj nasze porady.

Coraz więcej Polaków wyjeżdża za granicę do pracy, z myślą o dłuższym pobycie. Wśród wielu zwykłych, codziennych spraw, które wymagają załatwienia, prędzej czy później nastąpi konieczność ubezpieczenia samochodu.

Wbrew pozorom ubezpieczenie pojazdu za granicą, w tym w UK, nie jest to takie trudne, ani czasochłonne. Ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii nie jest rzeczą skomplikowaną. Wszelkie formalności możemy wykonać przez Internet. Wystarczy tylko w zaciszu własnego domu wypełnić formularz, skorzystać ze swojej karty kredytowej i opłacić polisę. Potem pozostaje nam tylko odebrać dokumenty i cieszyć się z ubezpieczonego auta.

Oczywiście, tak jak i w przypadku polskiej polisy, tak i w razie konieczności zawarcia zagranicznego ubezpieczenia samochodu, warto uważnie przyjrzeć się wielu ofertom. W obecnych czasach, kiedy powszechny jest dostęp do Internetu, bez większych problemów możemy porównywać i wybierać najbardziej atrakcyjne i najlepiej nam pasujące pod względem zakresu ochrony, polisy ubezpieczeniowe. Warto przy tym pamiętać, że często oferty towarzystw ubezpieczeniowych, które możemy znaleźć w Internecie, są o wiele bardziej korzystniejsze od tych, jakie możemy otrzymać w placówce stacjonarnej.

Niewątpliwie największym problemem dla wielu obcokrajowców przebywających na Wyspach Brytyjskich jest samo wypełnienie dokumentów ubezpieczeniowych. Polacy, którzy dopiero co przyjechali do UK i nie znają dobrze języka angielskiego, często mają kłopoty z wypełnieniem rozmaitych formularzy. Nie jest to jednak bariera nie do pokonania. W razie konieczności bez większego problemu można poprosić o pomoc jedną z wielu firm, które służą poradą i przetłumaczą niejasną i trudną do zrozumienia polisę ubezpieczeniową.

W Anglii funkcjonują trzy rodzaje ubezpieczeń samochodów:

  • Third Party – o najmniejszym zakresie ubezpieczenia, tak zwane minimum. Obowiązuje każdego kierowcę.
  • Third Party Fire and Theft – ubezpieczenie o większym zakresie, obejmuje pożar samochodu, kradzieży i działania osób trzecich.
  • Comprehensive – pełne, kompleksowe ubezpieczenie auta, oczywiście - najdroższe. W Polsce odpowiada ubezpieczeniu AC.

Podobnie jak i w Polsce, ubezpieczenie samochodu nie należy do tanich. Przy ustalaniu wysokości składki bierze się pod uwagę: wiek kierowcy, wiek oraz stan techniczny pojazdu, gdzie jest garażowany, pojemność auta. W Anglii przy ubezpieczeniu samochodu liczy się również wkład pieniężny ubezpieczającego. Od jego wysokości zależy w dużej mierze kwota wypłaty z polisy w razie wypadku oraz ilość zniżek, jakie będą przysługiwały właścicielowi ubezpieczonego auta. Czym większy wkład własny, tym oczywiście lepiej.

Przy ubezpieczaniu samochodu w Anglii warto zorientować się, które towarzystwa ubezpieczeniowe będą honorowały polskie zniżki zdobyte u nas w kraju.

Ekspert Comperia.pl