Ubezpieczenie emerytalne nie zapewni spokojnej starości

2015-03-20 08:07:34

Kuriozalnie niskie emerytury i renty budzą powszechne niezadowolenie. Osoby, które są jeszcze czynne zawodowo, obawiają się o wysokość świadczeń, jakie będą otrzymywać za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Bez względu na wiek i ilość lat, jakie pozostały nam do osiągnięcia wieku emerytalnego, lepiej wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o zaplecze finansowe na jesień życia.

Wizja szczęśliwego, dostatniego i beztroskiego czasu, jakim mogłaby być emerytura, rozbija się o szarą rzeczywistość. Podróże po świecie, kupowanie prezentów wnukom i spełnianie marzeń – tak większość osób chciałaby spędzić swoje sędziwe lata. Niestety, z pewnością nie uda się tego zrealizować, licząc jedynie na ZUS i OFE.

Po wieloletniej pracy, opłacaniu składek, chcielibyśmy spokojnie odpocząć i nie musieć przejmować się finansami. Przyszłość w tym zakresie nie przedstawia się jednak najlepiej. Wiele osób może liczyć na bardzo niskie świadczenia, które ledwie starczą na zaspokojenie podstawowych potrzeb bytowych. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wzięcie sprawy emerytury we własne ręce i systematyczne oszczędzanie.

Jeżeli chcemy zapewnić sobie spokojną starość, warto już wiele lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zacząć odkładać na ten cel. Wystarczą nawet niewielkie miesięczne kwoty, rzędu 200 zł. Wielu osobom wydaje się, że nie ma szans, by samodzielnie zgromadzić większy kapitał, ale od czegoś warto zacząć. Odłożone środki dobrze jest inwestować w różnego rodzaju programy długoterminowego oszczędzania lub we własnym zakresie.

Można również rozważyć inwestycje w kamienie szlachetne, kruszce, dzieła sztuki lub ziemię. To rozwiązanie na polskim gruncie nie jest jeszcze bardzo popularne, ale warto wziąć je pod uwagę.

Inna możliwość to skorzystanie z gotowych produktów bankowych. Mogą to być produkty typu PSO – plany systematycznego oszczędzania. Możemy także sięgać po lokaty terminowe, konta oszczędnościowe lub inwestować w obligacje. Warto wybrać się na spotkanie z doradcą, który przygotuje dla nas różne warianty odkładania i pomnażania pieniędzy.

Pamiętajmy - nawet kwoty niewielkie, ale gromadzone  i pomnażane regularnie, za kilka lub kilkanaście lat mogą przynieść spory zastrzyk gotówki, który pozwoli nam na lepszą i spokojniejszą egzystencję i zasłużony odpoczynek na emeryturze.

Emilia Kasińska