Gdzie można kupić bitcoiny?

2014-09-19 14:14:42

W ostatnich miesiącach dużo mówi się o bitcoinach – walucie, która podbiła portfele wielu inwestorów na całym świecie. Wszystkim zainteresowanym zakupem kryptowaluty podpowiadamy, jak najprościej (i najbezpieczniej) przeprowadzić transakcję.

Bitcoiny zrobiły prawdziwą furorę na rynku finansowym. Ta wirtualna waluta stanowi swoistą alternatywę dla złotówek, dolarów, euro etc. Posiadacze bitcoinów, uważają, że dają one znacznie większe możliwości praktyczne niż inne waluty. Nie da się ukryć, że w tym stwierdzeniu jest całkiem sporo prawdy.

Osoby zainteresowane kupnem bitcoinów muszą najpierw wiedzieć, gdzie mogą je nabyć. Bitcoinów wszak nie kupimy tak jak państwowych walut w kantorze. Możemy je za to zakupić na giełdach internetowych. Obecnie w sieci znajdziemy całkiem sporo giełd, na których sprzedawane i kupowane są bitcoiny. Taka proliferacja giełd sprawia, że nie jesteśmy skazani tylko na kurs bitcoinów obowiązujący na jednej z nich. Jeśli chcemy porównać kursy na poszczególnych giełdach, to skorzystać z portalu bitcoincharts.com. Tam znajdziemy szereg szczegółowych informacji cenowych.

W tej chwili do grona najpopularniejszych giełd bitcoinów należy z całą pewnością międzynarodowa giełda bitstamp.net. Jeżeli wolimy kupować i sprzedawać bitcoiny za polskie złotówki, to możemy wybrać dla alternatywną giełdę (krajową) pln.bitcurex.com.

Jak w praktyce wygląda wymiana bitcoinów? Przede wszystkim zasada wymiany sprowadza się do tego, że najpierw należy się zarejestrować w serwisie, z którego chcemy skorzystać. W tym miejscu możemy być poproszeni o podanie naszych danych teleadresowych. Kolejny krok to zalogowanie się na nowo utworzone konto klienta. Następnie jako użytkownik już zarejestrowany składamy zlecenie kupna bądź sprzedaży waluty. Przy zleceniu oczywiście ustalamy naszą cenę. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na to, kiedy nasze zlecenie pokryje się ze zleceniem innego użytkownika. Gdy tak się stanie, transakcja zostaje zrealizowana. Oczywiście, chcąc kupić bitcoiny, trzeba pamiętać, że będziemy mieć naliczoną prowizję ze strony giełdy od transakcji. Zwykle koszt ten nie jest jednak wyższy niż 1 proc. Dodatkoe opłaty pobierane są także przy wypłacie środków z giełdy.

Alternatywnym sposobem nabywania bitcoinów w Internecie jest zapytanie o nie na jednym ze specjalistycznych forów, np. forum.bitcoin.pl. Jeśli trafimy na użytkownika, który posiada walutę, możemy nawiązać z nim kontakt i ustalić szczegóły transakcji.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam