Kiedy refinansować kredyt hipoteczny?

2014-09-30 08:27:57

Kredyt refinansowy to coraz popularniejszy produkt finansowy. Czy jest on rzeczywiście opłacalny? Kiedy warto refinansować posiadany już kredyt hipoteczny?

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości, jakie daje kredyt refinansowy. Ten sposób finansowania jest popularny dlatego, że daje możliwość minimalizacji kosztów. To w zasadzie główny powód, który przemawia za refinansowaniem. Mechanizm działania tego kredytu jest stosunkowo prosty. Spłacamy stary, droższy kredyt przy pomocy tańszego i korzystniejszego. Jednocześnie kredyt refinansowy jest czymś innym niż konsolidacja. Refinansowanie dotyczy tylko jednego zobowiązania. Z kolei konsolidacja może dotyczyć kilku różnych zobowiązań kredytowych, także tych powstałych na karcie kredytowej.

Skoro już wiemy, jak działa kredyt refinansowy i jaki jest jego największy atut, to należy przejść do kwestii, w jakich sytuacjach refinansowanie rzeczywiście ma sens i się nam opłaca.

Decyzję o refinansowaniu warto na pewno podjąć wtedy, gdy doszło do sporej zmiany warunków udzielania kredytów na rynku. Chodzi tu zwykle o zobowiązania długoterminowe, czyli kredyty i pożyczki hipoteczne. Jeśli na przykład zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny 10 lat temu, to oprocentowanie mogło być wyższe niż teraz. W takiej sytuacji płacimy odsetki cały czas na starych zasadach rynkowych i w ten sposób przepłacamy. Osoba, która decyduje się na refinansowanie takiego kredytu, otrzymuje nowy kredyt z niższym oprocentowaniem i tym samym redukuje swoje wydatki.

Inną sytuacją, która skłania do kredytu refinansowanego są trudności związane ze spłatą obecnego zobowiązania. Jeśli obecna rata jest zbyt wysoka, to zawsze możemy refinansować kredyt w ten sposób, że wydłużymy okres jego trwania, przez co zmniejszymy wysokość raty. Trzeba jednak pamiętać, że wydłużenie okresu spłaty z perspektywy całego kredytu oznacza większe koszty.

O kredycie refinansowym warto również pomyśleć wówczas, gdy następuje duża zmiana kursu waluty. Jest to korzystna opcja wtedy, kiedy w dniu refinansowania kurs waluty jest o wiele niższy niż w momencie podpisywania starej umowy.

Jak widać, kredyt refinansowy może pozwolić nam zaoszczędzić na kosztach dotychczasowego kredytu. Pozwala nam pozbyć się problemu zbyt wysokich odsetek, choć warunki rynkowe uległy polepszeniu.

Marzena Kazbieruk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam