Co to jest kredyt konsolidacyjny i czym się różni od kredytu gotówkowego?

2017-08-05 23:22:00

Kredyt konsolidacyjny jest zgoła innym produktem finansowym od standardowego kredytu gotówkowego. Czy oprócz form umów te dwa rodzaje kredytów różnią się także oprocentowaniem?

Kredyt gotówkowe to jedne z najbardziej popularnych kredytów na rynku bankowym. Uproszczone procedury przyznawania tego rodzaju kredytów sprawiają, że pozyskanie finansowania jest szybkie i wygodne. Kredyt gotówkowy można obecnie zdobyć za pośrednictwem serwisów internetowych banków i jedynie na podstawie wpływów na konto. Z drugiej strony kredyty gotówkowe mają zwykle nieco wyższe oprocentowanie, co przede wszystkim wynika z mniejszych zabezpieczeń, a co za tym idzie, większego ryzyka dla udzielających je banków.

Kiedy po konsolidację?

Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które pozwala na połączenie kilku różnych zadłużeń w jedno, dzięki czemu możliwe jest płacenie jednej raty kredytowej, która z reguły jest niższa. Konsolidacja bywa ułatwieniem dla kredytobiorców, którzy mają problemy w spłacie kilku kredytów. Po połączeniu posiadanych długów możliwe jest wydłużenie okresu spłaty, co pozwala na zmniejszenie miesięcznej raty kredytowej.

Do plusów kredytów konsolidacyjnych można zaliczyć możliwość spłaty kredytu w jednym banku i płacenie jednej raty zamiast kilku, co upraszcza zarządzanie długiem. Przy kredytach konsolidacyjnych można również spotkać się z uproszczonymi procedurami badania zdolności kredytowej, a także z możliwością pozyskania dodatkowych środków na dowolny cel, gdyż w niektórych bankach kredyty konsolidacyjne udzielane są na wartość przewyższającą kwotę spłacanych kredytów.

Uwaga na prowizję

Przy zaciąganiu kredytu konsolidacyjnego konieczne może być ponowne zapłacenie prowizji. Jeśli wydłuży się przy kredycie konsolidacyjnym okres spłaty, wówczas sumarycznie trzeba będzie zapłacić więcej odsetek. 

Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych

Kredyty konsolidacyjne z reguły zapewniają korzystniejsze warunki w zakresie kosztów kredytowania w stosunku do kredytów gotówkowych. Na rynku bankowym można spotkać się z promocyjnymi ofertami kredytów konsolidacyjnych, przy których nie trzeba płacić ponownie prowizji od udzielanego kredytu. Oprocentowanie nominalne kredytów konsolidacyjnych zaczyna się od zaczyna się już od 10 proc., choć zwykle bywa podobne do tego, jakie obowiązuje przy kredytach gotówkowych (poza kredytami promocyjnymi, które dostępne są zwykle przez krótki czas i tylko dla wybranych klientów). Przy wyborze kredytu konsolidacyjnego bardzo ważne jest sprawdzenie kilku najlepszych ofert oraz szczegółowe wyliczenie korzyści finansowych, które przyniesie konsolidacja.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam