Omawiamy rodzaje ubezpieczeń samochodowych

2014-06-13 13:05:00

Na rynku ubezpieczeń samochodowych funkcjonują trzy rodzaje polis - ubezpieczenie OC, AC oraz NNW. Tylko jedno z nich jest obowiązkowe, mowa o polisie OC, ale warto korzystać z nich wszystkich.

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej i zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy, kto ma zarejestrowane auto, powinien wykupić omawiany produkt finansowy. Niestety jest to dla wielu osób kosztownym wydatkiem, na który liczną grupę kierowców po prostu nie stać. W związku z tym, a także z wielu innych powodów, już ponad 250 tys. osób porusza się pojazdem bez ważnego ubezpieczenia OC. Jeżeli udowodni się, że dany kierowca nie wykupił OC, musi on się liczyć z karą finansową opiewającą na 3 tys. zł. W przypadku, gdy kierowca spowoduje wypadek, nie mając ubezpieczenia OC, dodatkowo będzie zmuszony pokryć koszty strat poniesionych przez poszkodowanych w zdarzeniu. Należy brać pod uwagę, że jeżeli ktoś jeździ bezwypadkowo przez kilkanaście lat, nie oznacza to, że będzie tak przez cały czas. Wprawdzie w pierwszej chwili odszkodowanie wypłaca poszkodowanym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ale nie wolno zapominać, że instytucja upomni się o swoje pieniądze i to z nawiązką.

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco chroni właściciela pojazdu przed konsekwencjami związanymi z kradzieżą oraz uszkodzeniem pojazdu. Nie da się ukryć, że opłata nie jest mała, ale warto pamiętać, że zapewnia ochronę środków zainwestowanych w samochód, na który często odkładamy przez wiele lat. AC jest to ubezpieczenie dodatkowe (poza sytuacją kupowania samochodu na kredyt, kiedy to nabycie polisy AC jest obligatoryjne). W przypadku polisy OC wybór konkretnej oferty zależy głównie od jej ceny, przez co kierowcy szukają jak najtańszych ubezpieczeń. Inaczej rzecz się ma z ubezpieczeniami autocasco, bowiem najtańsze ubezpieczenie AC nie jest wskazane, podobnie tanie ubezpieczenie to niski zakres ochrony i niskie odszkodowania. Z reguły lepiej nieco dopłacić, aby spać spokojnie.

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest dość popularne i tak naprawdę niewielu kierowców je wykupuje. Najczęściej można je znaleźć w ofertach dealerów lub firm ubezpieczeniowych  w pakiecie z ubezpieczeniami OC i AC. Pomimo niewielkiego grona zainteresowanych, NNW chroni najważniejsze dla człowieka wartości - jego zdrowie a nawet życie, stąd nazwa - ubezpieczenie osobowe. Warto przy tym podkreślić, że dobrze zawarta umowa ubezpieczenia NNW jest ważnym elementem ubezpieczenia samochodowego.

Comperia.pl słusznie zauważa, że roczna składka za ubezpieczenia samochodowe w porównaniu ze stratami jakie mogą wyniknąć przy braku ubezpieczeń to żaden koszt. Każdy kierowca siadający za kierownicą samochodu ubezpieczonego, mając w zapasie ubezpieczenie NNW, z pewnością czuje się bardziej komfortowo i bezpieczniej niż osoba jadąca pojazdem nieubezpieczonym.

Marzena Kazbieruk