Czy ceny ubezpieczeń direct są niższe?

2014-06-11 10:25:00

Na rynku ubezpieczeniowym coraz częściej można się spotkać z ubezpieczeniami typu direct, czyli polisami, których umowy są zawierane przez Internet lub telefon. Czy popularność tych produktów oznacza, że ich ceny są niższe od tych oferowanych przez agentów ubezpieczeniowych lub dealerów?

Zacznijmy od tego, że umowy zawierane przez Internet, telefon oraz za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych są tak samo ważne jak te, podpisywane w oddziałach towarzystw ubezpieczeniowych (TU). Umowy typu direct na pierwszy rzut oka są po prostu szybsze w realizacji. Do kupujących polisy ubezpieczeniowe nie przychodzi agent i nie namawia na dodatkowe, często zupełnie niepotrzebne ubezpieczenia. Klient sam wybiera interesujący go produkt i podpisuje umowę, nie wychodząc z domu. Zainteresowany kontaktuje się z firmą ubezpieczeniową przez Internet lub telefon, odpowiada na zadawane mu przez system lub upoważnioną osobę pytania – tak zwana deklaracja ryzyka – płatności dokonywane są online, a odpowiedzialność jest taka sama. W takiej sytuacji polisa może zostać przesłana przez e-mail, a to oznacza, że można ją od razu wydrukować i zatrzymać na wypadek kontroli. Należy podkreślić, że taki system ubezpieczania się nie może być kwestionowany przez służby kontrolne.

Ceny polis są różne w różnych firmach ubezpieczeniowych. Poszczególne instytucje ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą w zakresie stawek, a konkurencja stale rośnie. Wspomniana rywalizacja nie jest obca firmom pracującym w systemie direct. Jedno natomiast jest pewne - koszty ubezpieczeń typu direct są zdecydowanie niższe niż ubezpieczeń zawieranych tradycyjnie w placówkach towarzystw ubezpieczeniowych czy też za pośrednictwem agentów ubezpieczeniowych lub dealerów. Różnice w cenach sięgać mogą nawet 200-400 zł. Klienci coraz częściej sięgają po ubezpieczenia direct, ponieważ zasady współpracy z TU są dla nich bardziej czytelne i zdecydowanie tańsze niż np. w przypadku korzystania z usług agentów ubezpieczeniowych, którzy często usiłują skłonić klienta do zakupu dodatkowych, niepotrzebnych, a kosztownych opcji.

Warto zauważyć, że pakiety OC+AC w ofertach typu direct mogą prowadzić do oszczędności nawet kilkuset złotych. W ubiegłym roku najlepsze ceny tych pakietów oferowała firma ubezpieczeniowa Aviva, niżej w rankingu uplasował się Link4, którego produkt był droższy od oferty takiego samego pakietu Avivy aż o ponad 300 zł.

Ostatnio ceny ubezpieczeń komunikacyjnych praktycznie wymknęły się spod kontroli i różnica między nimi może sięgać nawet 50 proc. Szczególny ton tej wojnie cenowej nadają firmy działające w systemach direct, które najczęściej zaniżają ceny polis, a szczególnie ubezpieczeń komunikacyjnych. Wspomniana gra jest ryzykowana i dla firm ubezpieczeniowych, i dla ich klientów. Nie można w nieskończoność obniżać cen ubezpieczeń, a poza tym należy pamiętać, że im niższe ceny polis ubezpieczeniowych, tym niższa ochrona oraz kwoty odszkodowania.

Marzena Kazbieruk