Kto powinien wykupić polisę AC?

2014-06-18 18:39:00

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem samochodowym jest ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. A kto powinien wykupić polisę AC?

Ubezpieczenie AC, czyli popularne autocasco w zasadzie powinni wykupić wszyscy kierowcy, żeby móc spać spokojnie. Autocasco jest ubezpieczeniem chroniącym właściciela pojazdu przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak np. kradzież lub uszkodzenie samochodu. Trzeba jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania albo będzie dążyć jeżeli nie do odmowy to przynajmniej do wypłaty jak najniższej rekompensaty.

Właściciele pojazdów dobrze wiedzą, że posiadanie polisy AC nie daje im poczucia całkowitego bezpieczeństwa, a poza tym - nie ma co ukrywać - ubezpieczenia AC nie należą do najtańszych produktów. Właśnie z tych powodów zaledwie ok. 50 proc. wszystkich kierowców ma wykupione polisy autocasco. Ubezpieczenie AC jest wprawdzie ubezpieczeniem nieobowiązkowym, ale jak już wspomnieliśmy, jeżeli auto kupowane jest za kredyt samochodowy, to bank obliguje spłacającego do nabycia również polisy AC.

Dlaczego kierowcy tak niechętnie sięgają po polisy AC? Z pewnością chodzi o pieniądze, bowiem wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC oraz ubezpieczenia AC to dość spory wydatek. Wprawdzie ubezpieczyciele reklamują swoje polisy jako produkty na każdą kieszeń, ale fakty są inne. Zresztą już ponad ćwierć miliona kierowców nie wykupiło nawet obowiązkowego ubezpieczenia OC, wiec trudno dziwić się, że aż tylu posiadaczy samochodów nie decyduje się na autocasco. Dobrze jednak wiedzieć, że w bogatej ofercie ubezpieczeń samochodowych można jednak znaleźć w miarę korzystne ubezpieczenie AC, trzeba tylko dokładnie przeanalizować ofertę.

Comperia.pl dokładnie określa sytuacje kiedy należy wykupić ubezpieczenie AC i wskazuje co zrobić, aby wybrać polisy AC nie tylko w miarę tanie, ale także korzystne dla właścicieli pojazdów. Pamiętać należy, że przy polisach AC nie powinniśmy się kierować jedynie ceną. Tanie polisy nie zapewniają zazwyczaj wystarczającej ochrony. Wybór odpowiedniego produktu powinno się dopasować do potrzeb właściciela pojazdu. Po co na przykład decydować się na rozbudowany pakiet assistance, kiedy kierowca nie wybiera się w długie trasy? Po co zwiększać ochronę przed kradzieżą, gdy auto jest garażowane? Wszelkie dodatki do polisy AC – jak twierdzi Comperia.pl – należy dobierać zgodnie ze sposobem użytkowania pojazdu.
Kiedyś w ofercie firm ubezpieczeniowych było tak zwane ubezpieczenie minicasco, niestety była to też mini ochrona, która nie trafiała do kierowców. Wniosek z tego taki, że w tego typu ubezpieczeniach nie powinniśmy kierować się w głównej mierze ceną, ale przede wszystkim zakresem ochrony adekwatnym do naszych potrzeb.

Marzena Kazbieruk