Szukamy taniej polisy OC

2014-08-29 15:10:04

Znalezienie taniej polisy OC pozwala znacznie obniżyć koszty tego obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu, jak to zrobić?

Będąc właścicielami pojazdu, zmuszeni jesteśmy wykupić obowiązkowe OC. Dla wielu kierowców jest to sporty wydatek, gdyż cena ubezpieczenia nie jest stała, a nalicza się ją indywidualnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe przy ustalaniu wysokości polisy OC biorą pod uwagę wiele czynników, począwszy od wieku kierowcy, a skończywszy na modelu i marce ubezpieczanego pojazdu.

Rodzaj samochodu a wysokość OC

Kupując samochód, a nie chcąc spotkać się z wysokimi kosztami stałymi, związanymi z koniecznością opłacania OC, warto brać pod uwagę rodzaj i markę samochodu. Wiele rodzajów aut jest uznawanych przez ubezpieczycieli za bardziej bezpieczne. Do takich marek można zaliczyć, choćby: Fiat, Opel, Toyota i Volkswagen. Generalnie kierowcy rodzinnych pojazdów zapłacą mniejsze składki za OC. Istotny jest również wiek kupowanego samochodu. Właściciele nowych aut mogą liczyć na dużo niższe składki OC w stosunku do właścicieli pojazdów kilkunastoletnich.

Wiek kierowcy a OC

Znaczny wpływ na wysokość ubezpieczenia OC ma wiek kierowcy. Właściciele samochodów, którzy mają mniej niż 26 lat, a także prawo jazdy krócej niż 3 lata, muszą się liczyć ze znacznymi zwyżkami przy polisie OC, gdyż nie wypracowali jeszcze żadnych zniżek. Ubezpieczenie OC może takiego kierowcę kosztować nawet cztery razy więcej w stosunku do kierowcy powyżej 30 roku życia oraz posiadającego prawo jazdy od kilku lat. Z tego powodu wielu młodych kierowców decyduje się na współwłasność samochodu, co u niektórych ubezpieczycieli pozwala na skorzystanie ze zniżek przy wykupywaniu OC wypracowanych przez bardziej doświadczonego kierowcę. Na wysokość składki na OC wpływa również miejsce zamieszkania kierowcy. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim statystyki dotyczące wypadków w danym regionie czy mieście. Bardzo duży wpływ na wysokość OC ma również dotychczasowy przebieg ubezpieczenia. Kierowcy jeżdżący bezpiecznie i nie powodujący kolizji mogą liczyć na bardzo duże zniżki przy polisie OC, które mogą wynieść nawet 60 proc. wysokości polisy.

Znalezienie najtańszego OC

Zanim wykupi się OC, warto jest dokładnie porównać oferty wszystkich ubezpieczycieli i sposób naliczania przez nich zniżek. Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po porównywarki, które pozwalają na szybkie wybranie najlepszych ofert i skontaktowanie się z doradcami ubezpieczeniowymi celem ustalenia szczegółów dotyczącej warunków danej polisy. Kalkulacja wysokości składki na OC wykonana za pośrednictwem Internetu może różnić się od warunków, które zostaną kierowcy zaproponowane przez ubezpieczyciela.

Marzena Kazbieruk