Czy młody kierowca ma szansę na obniżenie OC?

2014-09-08 08:44:06

Polisa OC dla młodego kierowcy może być kosztowna. Czy są jednak sposoby na obniżenie wysokości składki także dla osób, które dopiero zakupiły swój pierwszy samochód?

Analizy przyczyn wypadków w Polsce wskazują, że na drogach największe zagrożenie stanowią kierowcy niedoświadczeni, nie tylko z powodu nikłych umiejętności w prowadzeniu pojazdów, ale także z powodu często spotykanej u nich brawury. Z tego powodu zakłady ubezpieczeniowe bazujące na takich statystykach podwyższają składki dla młodych kierowców, co rekompensuje ryzyko związane z koniecznością wypłacania odszkodowań. Jednocześnie młodzi ludzie rzadko dysponują dużą ilością środków finansowych, co sprawia, że wykupienie polisy OC stanowić może poważny wydatek, gdyż składa na obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej może wynosić nawet kilkakrotnie więcej, niż płacą kierowcy z posiadający prawo jazdy od wielu lat.

Zwyżki dla młodych kierowców

Przyczynami ustalania zwyżek dla młodych kierowców jest wiek. W zakładach ubezpieczeń dzieli się kierowców na podgrupy ze względu na wiek. Największe zwyżki dotykają osób do 22 roku życia. Nieco mniejsze zwyżki dotyczą kierowców w wieku do 23 do 26 lat. Drugą przyczyną zwyżek jest brak doświadczenia. Osoby, które dopiero uzyskały prawo jazdy bardzo często muszą liczyć się z wyższymi kosztami polisy OC. Wysokość składki ubezpieczeniowej może znacznie spadać wraz z okresem posiadania prawa jazdy. Posiadacze prawa jazdy do 3 lat mogą się liczyć ze zwyżkami, które mogą sięgnąć nawet 30 proc. Wiek młodego kierowcy poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe ustalają indywidualnie i może on dotyczyć nawet kierowców do 30 roku życia. 

Polisa na specjalnych warunkach

Na zmniejszenie zwyżek dla młodych kierowców mogą liczyć posiadacze samochodów, którzy znajdą ubezpieczenie na specjalnych warunkach. Ubezpieczyciele bardzo często wprowadzają zniżki dla młodych kierowców wykonujących określone zawody, jak nauczyciele czy urzędnicy. Na preferencje mogą również liczyć kierowcy, którzy posiadają już dzieci.

Wspólna polisa z rodzicami

Innym rozwiązaniem jest wpisanie do dowodu rejestracyjnego kierowcy poniżej 30 roku życia. Ustanowienie współwłaściciela pojazdu, który jest posiadaczem wysokich zniżek na ubezpieczenie OC,  pozwala na ich wykorzystanie. Zniżki pozwalają na obniżenie kosztów związanych z wykupieniem polisy OC mimo zwyżek naliczanych przy polisie dla młodego kierowcy. Takie rozwiązanie nie jest dostępne we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych. Istotne jest również sprawdzenie, czy ubezpieczyciel przy wyliczaniu składki OC bierze pod uwagę zniżki współwłaściciela. Warto sprawdzić dokładnie ofertę firm ubezpieczeniowych, bo w ten sposób można obniżyć wysokość składki OC nawet o 60 proc.

Marzena Kazbieruk