Warto korzystać z Autocasco?

2014-06-20 13:10:00

Każdy kierowca musi wykupić ubezpieczenie OC. Polisa AC, czyli autocasco jest ubezpieczeniem fakultatywnym, więc rodzi się pytanie - czy warto się na nie decydować?

Z pewnością ubezpieczenie AC jest korzystne, ale wbrew obiegowej opinii nie jest tanie. Niemniej warto je mieć, ponieważ chroni kierowcę przed stratami finansowymi w razie kradzieży lub uszkodzenia auta. Gdy kierowca ma wykupiona polisę autocasco, nie musi się martwić o środki na naprawę, ponieważ związane z nią koszty pokrywa ubezpieczyciel. Czy jednak zawsze powinniśmy korzystać z autocasco?

Są sytuacje, kiedy lepiej samemu naprawić uszkodzone auto niż przechodzić cały proces odszkodowawczy i tracić premię za bezkolizyjna jazdę. Jeżeli więc szkodzenie jest niewielkie, z reguły lepiej nie tracić głowy i posiadanych do tej pory zniżek. Poza tym należy pamiętać, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wyznacza kwotę, od której można zgłaszać uszkodzenie auta. Jest to tak zwana franszyza integralna i w większości towarzystw ubezpieczeniowych wynosi 500 zł. Zasada ta jest stosowana przez towarzystwa ubezpieczeniowe, ponieważ w przeciwnym razie firmy te ponosiłyby ogromne koszty związane z całym procesem odszkodowawczym. Taka sytuacja dotyczy jednak tylko ubezpieczenia AC, natomiast z OC można rozliczać każdą nawet najmniejszą szkodę.

Jeżeli zgłasza się szkodę, zarówno z ubezpieczenia AC jak i OC, należy liczyć się z faktem, że każde zgłoszenie to utrata zniżki, więc najlepiej dobrze się zastanowić i obliczyć czy się to opłaca. Poza tym jeżeli w ciągu roku wyczerpany zostanie limit zgłoszonych szkód, za kontynuację polisy autocasco trzeba zapłacić pełną kwotę lub zmienić ubezpieczyciela na takiego, który nie zasięga informacji o historii ubezpieczenia. Problem w tym, że wspomniany ubezpieczyciel jest niewiarygodny i istnieje ryzyko, że będzie on zwodził klienta przy szacowaniu strat i wypłaty odszkodowania. Dlatego najlepiej analizować i przeliczać szkody i dopiero wówczas podejmować decyzję o korzystaniu z polisy AC. Często bowiem korzystniej dokonać samemu drobnej naprawy niż później mieć kłopoty z kolejna opłatą za polisę AC. Można natomiast poprosić firmę ubezpieczeniową o wycenę uszkodzenia, co nie oznacza, że ma nastąpić wypłata pieniędzy, ale przynajmniej ubezpieczony będzie mógł się dowiedzieć czy stracenie zniżki mu się kalkuluje. Tak czy inaczej ubezpieczenie AC warto mieć, ponieważ chroni przed stratami finansowymi i pozwala na spokojny sen.

Marzena Kazbieruk