Ile bank pożyczy przy najniższej krajowej?

2014-06-16 10:12:00

Starający się o kredyty często zadają sobie pytanie, ile bank może pożyczyć przy średniej i najniższej krajowej? Obecnie średnia krajowa wynosi około 4 tys. zł brutto, a najniższa krajowa to około 1,7 tys. zł brutto.

Gdyby osoba zarabiająca średnią krajową nie miała poza pożyczką innych zobowiązań finansowych, mogłaby liczyć na większe pieniądze. Niestety, banki, badając zdolność kredytową wnioskodawcy, sprawdzają nie tylko regularne przychody, lecz także comiesięczne wydatki klienta, takie jak wcześniejsze zobowiązania bankowe, koszty związane z utrzymaniem rodziny, opłacane rachunki.

Maksymalny kredyt dla najniższej krajowej

O kredyt gotówkowy w przypadku najniższej krajowej będzie dość trudno, a ubiegający się o wsparcie finansowe może liczyć na ok. 5-6 tys. zł przy okresie spłaty 5 lat. Na kredyt hipoteczny raczej nie ma szans.

Maksymalny kredyt dla średniej krajowej

Płaca w wysokości średniej krajowej, to znaczy w granicach 4 tys. zł brutto, umożliwia z reguły otrzymanie ok. 80 tys. zł na 5 lat. Z pewnością łatwiej o kredyt gotówkowy i to najlepiej na niewysoką kwotę. Bezpieczeństwo pieniędzy bankowych jest dla instytucji najważniejsze i aby bank pożyczył klientowi pieniądze, musi najpierw mieć pewność, że środki będą regularnie spłacane, przynosząc odpowiedni zysk.

Z hipoteką będzie problem

W przypadku osób zarabiających średnią krajową również trudniej o kredyt hipoteczny niż gotówkowy. Kredyt mieszkaniowy to pożyczka nawet na kilkadziesiąt lat, co jest dla banku dość ryzykowne, ponieważ przy tak długim okresie kredytowania sytuacja finansowa spłacającego może się zmienić. Aby móc ubiegać się o ten produkt finansowy, trzeba spełnić wymogi pożyczkodawcy dotyczące zarobków. Ponadto należy mieć odpowiednie zabezpieczenia, czyli w tym przypadku nieruchomość.

Więcej informacji w artykule: Czy bank udzieli kredytu na mieszkanie osobie z najniższą krajową?

Co by było, gdyby...

Na Zachodzie starający się o kredyt hipoteczny otrzymują wsparcie finansowe w wysokości stukrotności ich miesięcznych dochodów. Gdyby zastosować tę zasadę w Polsce, osoby zarabiające średnią krajową, a więc 4 tys. zł mogłyby liczyć na kredyt w granicach 300 tys. zł. Niestety wspomniana pensja jest to kwota brutto, a ponadto w Polsce taka zasada nie do końca obowiązuje, między innymi z uwagi na wyższy poziom stóp procentowych i co za tym idzie - wyższe koszty kredytów hipotecznych.

Hipoteka dla singla ze średnią krajową

Jak wiadomo, banki w różny sposób obliczają zdolność kredytową klientów, dlatego najlepiej jeżeli każdy ze starających się o pieniądze oszacuje wcześniej kwotę, jaką prawdopodobnie będzie mógł otrzymać. Jeżeli wnioskujący o kredyt hipoteczny ze średnią krajową jest singlem może uzyskać wsparcie w wysokości około 240 tys. zł, ale jak zapewne pamiętamy, banki dość niechętnie udzielają kredytów hipotecznych singlom. Z kolei jeżeli małżeństwo zarabia dwukrotność średniej krajowej może dostać kredyt hipoteczny nawet w wysokości pół miliona złotych. Wszystko jednak zależy – jak już wspomnieliśmy - od instytucji.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam