Jakie ubezpieczenia przydadzą się na wakacjach?

2014-06-17 08:18:00

Lato, słońce, wyjazdy zagraniczne… Już niebawem tysiące Polaków wyjadą na wakacje. Jakie ubezpieczenia przydadzą się nam w tym czasie?

Mówiąc o ubezpieczeniach wakacyjnych nie należy mieć na myśli samych ubezpieczeń wyjazdów zagranicznych. Jeżeli ktoś nie ma ubezpieczonego mieszkania, a planuje wyjechać nad polskie morze czy w góry, powinien ubezpieczyć na ten czas swoje lokum. W czasie, kiedy wyjeżdżamy na urlop, zaczynają grasować złodzieje. Poza tym mogą zdarzyć się np. zalania przez sąsiadów czy też inne nieprzewidziane wypadki. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej (wiele osób ma wykupione roczne ubezpieczenia mieszkań), warto ubezpieczyć mieszkanie.

Latem najczęściej sięgamy po ubezpieczenia sezonowe – choć nie zawsze, nawet kiedy wyjeżdżamy na wakacje za granicę. Jeżeli to wyjazd grupowy, ubezpieczenie wykupuje organizator. Trzeba jednak pamiętać, że organizator wyjazdów turystycznych wykupuje najtańsze ubezpieczenie z minimalną ochroną. Przed wyjazdem dobrze sprawdzić, jaką ochronę nam gwarantuje. Zanim wyjedziemy za granicę, warto wyrobić sobie w NFZ europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego, choć należy mieć świadomość, że EKUZ nie zabezpiecza wszystkich świadczeń zdrowotnych. Sprawdzajmy, jakie ubezpieczenia warto wykupić, wyjeżdżając na wakacje.

Comperia.pl słusznie zauważa, że myśląc o słonecznych plażach i wypoczynku, często zapominamy, niestety, o ubezpieczeniu takiego wyjazdu. To ogromy błąd, bo podczas wojaży różnie przecież bywa. Może się zepsuć auto – przydałoby się zatem ubezpieczenie Assistance; może zagubić się bagaż – warto więc go ubezpieczyć. Dobrze też wykupić ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie KL (czyli od kosztów leczenia), a także ubezpieczenie NNW (czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków).

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić, co jest dla nas najważniejsze, przed czym powinniśmy się zabezpieczyć, wyjeżdżając na wakacje, zapytajmy o to brokera ubezpieczeniowego lub doradcy finansowego. Doradcy z pewnością pomogą wyjeżdżającym na urlopy wybrać najważniejsze – i jak najkorzystniejsze – polisy.

Jeżeli wyjeżdżamy na wakacje za granicę z biurem podróży, mamy prawo domagać się od organizatora szczegółowych informacji dotyczących i zakresu ubezpieczenia, i jego kosztów. Jeżeli uznamy, że ochrona nie zabezpiecza naszych interesów, bierzmy sprawy w swoje ręce.

Renata Grochowska