Ubezpiecz domek letniskowy

2014-06-27 11:06:00

Nie wszyscy właściciele domków letniskowych biorą pod uwagę ubezpieczenie swoich dacz. A powinni – pod nieobecność właścicieli wiele może się zdarzyć.

Zwykle sięgamy po ubezpieczenia domu, mieszkania czy innej nieruchomości, jednak ubezpieczenia domku letniskowego nie uważamy za niezbędne. Ostatnio jednak częściej niż dawniej poszukiwane są oferty ubezpieczenia domków letniskowych. Domek letniskowy to określenie umowne, często są to przecież wille z przydomowymi zabudowaniami. To nie PRL, kiedy domek letniskowy oznaczał siermiężny barak. Obecnie domki chronione są nie tylko za pomocą ubezpieczenia, ale również przez agencje ochrony.

Jeszcze niedawno trudno było znaleźć firmę ubezpieczeniową, która oferowała ubezpieczenie domku letniskowego. Jeżeli już – to w pakiecie z ubezpieczeniem mieszkania czy domu. Teraz takich ofert nie brakuje, klienci mogą w nich przebierać. Najlepiej skorzystać z kalkulatora: obliczyć koszt danego ubezpieczenia i porównać oferty w co najmniej kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Informacji zasięgnąć można w Comperia.pl, która zajmuje się również ubezpieczeniami.

Przy ubezpieczeniu domku letniskowego należy uwzględnić nie tylko elementy stałe, ale i ruchomości znajdujące się w domu, a także budynki gospodarcze itd. Domek letniskowy można ubezpieczyć od zdarzeń losowych, od kradzieży, dewastacji, a nawet akcji ratowniczej.

Ubezpieczenie domku letniskowego nie jest wcale takie proste. Wprawdzie firmy ubezpieczeniowe ubezpieczają domki letniskowe przed kradzieżą, pożarem, zdarzeniami losowymi, dewastacją oraz akcjami ratowniczymi, ale należy pamiętać, że mają one też swoje wymagania. Warunkiem jest to, żeby domki letniskowe były budowane zgodnie z prawem oraz sztuką budowlaną. Muszą być budowane na fundamentach, a nie np. na palach. Wszystkie otwory okienne, stropowe czy dachowe powinny być odpowiednio zabezpieczone. Odpowiednio zabezpieczone powinny też być drzwi balkonowe lub tarasowe i drzwi wejściowe. Ubezpieczyciele żądają również zabezpieczeń budynków gospodarczych.

Każdy planujący zakup ubezpieczenia swojego domu letniskowego powinien też wiedzieć, że – podobnie jak w bankach przy ofertach kredytowych – w firmach ubezpieczeniowych są różne warunki ubezpieczeń domków letniskowych. Należy je dopasować do własnych potrzeb, a wcześniej dokładnie porównać oferty.

Dla osób planujących ubezpieczyć swoje domki letniskowe ważna jest również cena ubezpieczenia. Jest ona uzależniona od wielu elementów, w tym od zakresu ubezpieczenia. O szczegóły najlepiej pytać w placówkach. Na tym polu również trwa rywalizacja pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi. Najlepiej jednak wspomóc się opinią doradcy ubezpieczeniowego.

Renata Grochowska