Kieszonkowe przelewaj dziecku na konto

2014-06-06 15:12:00

Konta dla dzieci cieszą się coraz większym zainteresowaniem – nie tylko dzieci, ale i rodziców. Dzieci cieszy to, że mają pieniądze na kontach bankowych i mogą je wybierać z bankomatów, a rodzice zyskują kontrolę nad wydatkami pociech.

Natura dziecka jest prosta: jeżeli tylko dostanie od rodziców jakieś pieniądze, natychmiast je wydaje. Jeśli rodzice przelewają kieszonkowe na konta bankowe, mogą kontrolować, jak dzieci wydają przekazywane im kieszonkowe. Banki oferują konto dla dziecka również z myślą o wprowadzaniu dzieci w świat dorosłych finansów. Oswajają je z bankową rzeczywistością oraz uczą oszczędzania, a także szacunku dla pieniądza. W obecnych czasach jest to nie do przeceniania. 

Konto dla dzieci ma w swojej ofercie wiele banków. Dzieci najczęściej wybierają konta bankowe obsługiwane przez Internet. Nikt tak jak dzieci i młodzież nie zna sieci, więc obsługa konta internetowego to dla nich drobnostka.

Kieszonkowe do pewnego okresu życia dziecka powinno być niewielkie, ale pod kontrolą. Gdy dziecko jest starsze, ale jeszcze nie pełnoletnie, jego wydatki również należy kontrolować – choć kuratela ta powinna być proporcjonalna do odpowiedzialności dziecka. Wysokość kieszonkowego zależy od zamożności i odpowiedzialności rodziców. Jeżeli dziecko będzie stale obcować z finansami, odpowiadać za swoje pieniężne poczynania, poznawać działalność banków i świat dorosłych finansów, łatwiej będzie się mu w tym odnaleźć, gdy uzyska pełnoletność. Jako osoba dorosła samo będzie mogło założyć sobie konto w banku i zarządzać pieniędzmi. 

Rodzice, którzy podejmą decyzje o założeniu swoim dzieciom konta bankowego, powinni dokładnie przeanalizować ofertę bankową. Z kontami dla dzieci jest podobnie jak z innymi produktami i usługami bankowymi, ale na tym polu banki jeszcze rywalizują ze sobą, więc można znaleźć naprawdę korzystne oferty.

Na razie najciekawsze oferty kont dla dzieci wydają się mieć takie banki, jak mBank oraz ING Bank Śląski. mBank i jego Izzykonto to chyba najlepsza w tej chwili oferta kont dla dzieci, które ukończyły 13 rok życia. Za otwarcie i prowadzenia takiego konta rodzice nie zapłacą ani grosza, nie zapłacą też za przelewy krajowe ani zagraniczne. Ponadto bez prowizji dzieciaki mogą wypłacać pieniądze w ponad 5000 bankomatów sieci Euronet, BZ WBK, Cash4You oraz eCard, mogą też liczyć na zniżki w szkołach językowych. Warto sprawdzić ofertę tego banku.

Renata Grochowska