SKOK-i też udzielają kredytów dla firm

2014-06-18 07:07:00

Wprawdzie o kredyty dla firm jest teraz łatwiej niż w czasie największego kryzysu, ale banki nadal dość niechętnie udzielają ich firmom. Jak na tym tle wyglądają kredyty dla firm oferowane przez SKOK-i?

Najczęściej, gdy mowa o kredytach dla firm, przychodzą na myśl kredyty udzielane przez banki bądź w ramach projektów unijnych. Nie ma czemu się dziwić, ponieważ banki oraz Unia Europejska zawsze wspierały działalność gospodarczą. Niestety, kryzys położył temu kres. Banki nie chciały już inwestować w firmy, ponieważ zbyt wielu przedsiębiorców bankrutowało. Oczywiście pozostawili oni niespłacone kredyty i choć banki mogą odzyskać swoje pieniądze, to często trwa to bardzo długo. Z tej racji zwykle sprzedają niespłacane kredyty firmom windykacyjnym, ale za mniejsze pieniądze, więc tracą na tym. Dlatego obecnie banki wolą dmuchać na zimne i stawiają przed firmami bardziej rygorystyczne warunki, których często przedsiębiorcy nie są w stanie spełnić. W związku z tym ci ostatni szukają innych form finansowania zewnętrznego, jak: leasing, kredyt kupiecki lub faktoring. Rzadziej starają się o kredyty dla firm w SKOK-ach, chociaż zaczyna się to zmieniać.

Oferta Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych

SKOK-i mają również ciekawe oferty kredytów dla firm i starają się pomóc przedsiębiorcom. Nie są natomiast instytucjami charytatywnymi, za kredyty dla firm w SKOK-ach trzeba również niemało zapłacić. Dlaczego w SKOK-ach? Obecnie wiele polskich banków znajduje się w zagranicznych rękach, a te niekonieczne są zainteresowane rozwojem polskich firm. Między innymi dlatego coraz więcej podmiotów gospodarczych stara się o kredyty w SKOK-ach. SKOK-i po prostu dobrze odczytały oczekiwania klientów. Posiadają uproszczone procedury kredytowe, mniej formalności oraz tańszą ofertę i dzięki temu są bardziej atrakcyjnym konkurentem w rywalizacji o pozyskanie przedsiębiorców. Od jakiegoś czasu SKOK-i dość skutecznie rywalizują z bankami o przedsiębiorców.

Okres spłaty, wysokość raty i cel kredytu

Jednym z atutów ostatniej oferty kredytów dla firm w SKOK-ach jest możliwość wydłużenia okresu spłaty kredytu. To pozwala zmniejszyć wysokość raty miesięcznej, co jest bardzo ważne dla firm. Kredyt w SKOK-ach można zaciągnąć na dowolny cel. Najlepiej jednak taką ofertę sprawdzić w najbardziej popularnej kasie, jaką jest SKOK Stefczyka. Poza tym firmy mogą również starać się o pożyczki inwestycyjne w SKOK-ach, nie tylko te związane z bieżącą działalnością firmy.

Ustawiczna ostrożność kredytodawców

O kredyty dla firm nadal jest dość trudno. Przedsiębiorcy wiedzą o tym doskonale, mimo zapewnień banków oraz SKOK-ów, że sytuacja w branży kredytowej znacznie się poprawiła. Wprawdzie nie ma już kryzysu, przynajmniej nie jest on już wszechobecny, ale banki nadal wykazują sporą ostrożność w udzielaniu firmom kredytów. SKOK-i, wbrew pozorom oraz proponowanym ofertom, również dość sceptycznie podchodzą do firm starających się o kredyty na działalność bieżącą, nie wspominając o kredytach inwestycyjnych.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam