Co oznaczają uproszczone procedury przy kredycie dla firm?

2014-06-16 16:24:00

Aby prowadzić działalność gospodarczą, dobrze mieć dostęp do finansowania zewnętrznego. Obecnie o kredyty dla firm jest łatwiej niż w czasie wielkiego kryzysu, a są nawet banki, które stosują przy tych produktach uproszczone procedury. Co oznacza to w praktyce? 

Zacznijmy od tego, że kredyty wiążą się z określonymi formalnościami - dostarczeniem odpowiednich dokumentów, zaświadczeń i dostosowaniem się do wymogów bankowych. Obecnie firmy mogą skorzystać z uproszczonych procedur, dzięki czemu dodatkowe pieniądze można otrzymać szybciej, a proces ich przyznawania jest o wiele prostszy niż przy kredytach zaciąganych w tradycyjny sposób. Jak wygląda to w praktyce?

Jeszcze do niedawna przedsiębiorcy nie mogli przebić się przez bankowy mur niemocy, który utrudniał im otrzymanie finansowania. Owszem oferta była i nadal jest bardzo bogata, ale o kredyty dla firm nie jest łatwo. W czasie największego kryzysu wiele spółek zbankrutowało, ponieważ nie mogło liczyć na wsparcie finansowe z banku czy też dodatkowe pieniądze w ramach projektów rządowych. Teraz też niełatwo o dodatkowe środki z banku, ale polityka kredytowa tych instytucji powoli się zmienia i wierzyciele nie są już tak rygorystyczni w udzielaniu wsparcia przedsiębiorstwom. Niektóre instytucje idą przedsiębiorcom na rękę, ułatwiając starania o pożyczkę.

Gdy przedsiębiorstwo potrzebuje szybkich pieniędzy i nie ma czasu na dokładną analizę dokonywaną przez banki, musi się liczyć z dodatkowymi kosztami. Przy uproszczonych procedurach instytucje bardziej ryzykują, więc w celu zniwelowania ryzyka żądają większych zabezpieczeń oraz dodatkowych kosztów. Krótko mówiąc, jeżeli wierzyciel decyduje się na uproszczone procedury, czyli na większe niebezpieczeństwo związane z pożyczaniem pieniędzy przy mniejszych wymogach formalnych, firmy muszą za to zapłacić. Wyższe koszty mogą być związane ze zwiększonym oprocentowaniem kredytu, wyższą prowizją czy też dodatkowym ubezpieczeniem spłaty zobowiązania.

Kredyty dla firm z zastosowaniem uproszczonej procedury kredytowej są wprawdzie kredytami bardziej elastycznymi i można z nich korzystać w wielu przypadkach, ale niestety nie do końca są one atrakcyjne dla spłacających. Przede wszystkim są to produkty droższe od standardowych. Wiele firm nie ma możliwości skorzystania z kredytów dla firm z różnych powodów, natomiast zobowiązania z uproszczonymi procedurami były i nadal są dla nich dostępne, ale niestety droższe. Kredytowanie dla firm nadal jest dość skomplikowane, dlatego przedsiębiorcy nierzadko maja kłopoty z dostępem do finansowania zewnętrznego na działalność firm.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam