Na jaki procent banki udzielają firmom kredytów?

2014-10-31 10:12:46

Bankowe kredyty dla firm uznawane za za dość tanie formy pozyskiwania gotówki, będąc zwykle korzystniejsze od kredytów gotówkowych dostępnych dla konsumentów. Na jakie warunki mogą liczyć przedsiębiorcy?

Większość banków posiada w swojej ofercie kredyty dla firm i za każdym razem są to propozycje zupełnie innych warunków od tego, z czym mamy do czynienia w przypadku klientów indywidualnych. Nie da się też ukryć, że w zwykle firmy mogą liczyć na korzystniejsze oprocentowanie i inne warunki spłaty pożyczek, nie wspominając już o maksymalnych kwotach. Wiele w tej kwestii zależy jednak od rodzaju i przeznaczenia kredytu.

Najczęściej wybierany przez przedsiębiorców jest kredyt na działalność bieżącą. Jego oprocentowanie ustalane jest w oparciu o obowiązującą dla danego okresu stopę referencyjną, powiększoną o marżę banku, przy czym podstawa oprocentowania może być zmienna, a marża pozostaje na niezmienionym poziomie. To, jak wysoka będzie marża, zależy od kilku czynników, a przede wszystkim od zdolności kredytowej firmy i ustanowionych zabezpieczeń.

Obecnie najkorzystniejsza w zakresie kredytów na działalność bieżącą jest oferta Banku Zachodniego WBK, który oferuje kredyt Biznes Ekspres EBI z marżą już od 0,4 proc. Wartość ta może jednak wzrosnąć, szczególnie jeśli kredyt oferowany jest początkującym przedsiębiorcom. Należy też podkreślić, że w większości przypadków marża i pozostałe warunki są wynikiem negocjacji i banki niechętnie zdradzają swoje "widełki".

Negocjacjom szczególnie podlegają kredyty inwestycyjne. Wynika to z faktu, iż procedura weryfikacji klienta i projektu inwestycyjnego jest zdecydowanie dłuższa i bardziej skomplikowana, a rentowność danego przedsięwzięcia może być mniej lub bardziej zadowalająca, co nakazuje każdej instytucji ostrożnie podchodzić do proponowania z góry określonych warunków, takich samych dla wszystkich wnioskodawców.

Swoją deklarację złożył bank BNP Paribas, oferujący marżę od 1,3 proc. z prowizją 0,5 proc., a także PKO Bank Polski, gdzie marża może wynieść od 2,5 proc., a prowizja to 1,5 proc., przy czym bank ten nie ustalił minimalnego stażu firmy na rynku.

Kredyty dla firm oferowane są na bardzo atrakcyjnych warunkach, co nie zmienia faktu, że warto dobrze przygotować się do rozmów z bankiem, gdyż daje to szansę na wynegocjowanie naprawdę niskich marż czy prowizji.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam