Oceniamy szanse firma na kredyt bez zaświadczeń z ZUS i US

2014-05-16 13:07:00

W ostatnich latach na polskim rynku finansowym pojawiło się wiele pozabankowych instytucji pożyczkowych, które oferują różnego rodzaju produkty kredytowe. Ich podstawowym atutem okazuje się często brak wymogu dostarczania przez wnioskodawcę zaświadczeń - nawet tych z ZUS i US, które bankom muszą przedkładać firmy.

W dużych miastach obecność wszelkiego rodzaju reklam i bannerów oferujących pożyczki, chwilówki czy kredyty zatrważa. Oczywiście warunki finansowe poszczególnych propozycji znacznie różnią się od siebie, ale wszystkie opierają się na podstawowej zasadzie - przyciągnąć klienta. I choć koszty udzielenia takiej pożyczki są zdecydowanie wyższe niż w bankach, coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązania.

Uzyskanie kredytu na firmę bez zaświadczeń z US czy ZUS w banku jest niemalże niewykonalne. Tym bardziej, jeśli dane przedsiębiorstwo stosunkowo niedługo funkcjonuje na rynku. Taka forma zaświadczeń jest niejako dowodem na wypłacalność. Oczywiście same dokumenty nie są wyznacznikiem zdolności kredytowej przedsiębiorstwa, ale w znacznym stopniu ułatwiają ocenę rzetelności klienta w wywiązywaniu się ze zobowiązań i pokazują, że jego sytuacja materialna jest stabilna, skoro stać go na opłacenie podatków i składek.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku starania się o uzyskanie dużych kwot w firmach prywatnych, oferujących najróżniejsze możliwości bez zaświadczeń. Wówczas szansa uniknięcia konieczności dostarczania zaświadczeń z ZUS i US wzrasta - choć i koszty odsetkowe połączone z prowizją znacznie się powiększają. To one bowiem stają się główną formą zarobku dla pożyczkodawcy. Ponadto wbrew powszechnym opiniom, takie instytucje dokładnie prześwietlają przedsiębiorstwa swoich klientów w różnego rodzaju, dostępnych monitorach i rejestrach długów. To w wielu przypadkach przekreśla szanse na uzyskanie finansowania firmom z przeterminowanymi długami.

Jak zatem wyglądają realne szanse na uzyskanie kredytu bez zaświadczeń na firmę? Jeśli dane przedsiębiorstwo ma czyste konto w rejestrach długów, istnieje na rynku co najmniej pół roku, może spokojnie ubiegać się o taką formę pożyczki. Choć przy pierwszego rodzaju zapożyczeniach możliwość ubiegania się o wyższe kwoty jest z reguły niemożliwa. Istotny jest jeszcze rodzaj produktu, o który się ubiegamy. Inne zasady formalne panują bowiem przy pożyczkach gotówkowych, a inne przy kredytach konsolidacyjnych czy hipotecznych dla firm.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam