Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

2014-06-13 10:14:00

Najlepiej wybrać kredyt hipoteczny, który oferuje najlepsze warunki spłaty. Jak jednak to zrobić?

Oferta kredytów hipotecznych na rynku bankowym jest bardzo szeroka i pozwala na swobodę wyboru. Możemy przebierać w propozycjach różnych banków i tak naprawdę dla niektórych może to oznaczać dylemat - którą ofertę wybrać? W takiej sytuacji wielu konsumentów nie wie, jaką decyzję powinni podjąć. Taka reakcja jest uzasadniona, ale mając w głowie kilka żelaznych zasad, którymi należy się kierować, z pewnością uda się każdemu bez kłopotu wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny dopasowany do jego potrzeb.

Przy ocenie kredytów hipotecznych należy kierować się tymi samymi zasadami, co przy wybieraniu innych rodzajów kredytów. Tak jak w przypadku innych opcji tak i tutaj należy zwracać przede wszystkim uwagę na podstawowe parametry. Zaczynamy od oprocentowania kredytu. Interesuje nas w pierwszej kolejności stopa nominalna. Należy jednak pamiętać, że stopa nominalna nie jest ostatecznym kosztem kredytu. Wiele osób o tym zapomina, a później bardzo nieprzyjemnie jest zaskoczonych faktem, że musi płacić więcej, niż pierwotnie zakładano.

To, co powinno nas interesować podczas wybierania pożyczki, to RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest ona obliczana po uwzględnieniu nie tylko stopy nominalnej oprocentowania, ale także po doliczeniu wszystkich kosztów dodatkowych. Kosztów dodatkowych może być zaś bardzo dużo. Wśród nich znajdziemy np. prowizję, ubezpieczenia, opłaty za wycenę nieruchomości, za analizę wniosku o kredyt, a także za wydanie decyzji kredytowej. Prawda jest taka, że konsument nie może zapomnieć o żadnej z dodatkowych opłat. Każdy szczegół jest istotny, tym bardziej że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i co tu dużo kryć - obciąża domowy budżet na długo.

Skoro wiemy już, jakie czynniki uwzględnić trzeba przy wyborze kredytu, możemy przejść do porównywania poszczególnych opcji finansowych, w tym promocji. Może się okazać, że np. kredyt, który sobie upatrzyliśmy, jest dostępny na niższą kwotę niż jest nam potrzebna. Druga kwestia to promocje. Banki oferują ich bardzo dużo. Trzeba być czujnym, gdyż czasami wystarczy kilka dni i umknie nam okazja życia. Dobrze jest też pomyśleć w pierwszym rzędzie o kredycie w naszym banku, bo tam prawie zawsze można liczyć na zniżki i preferencyjne warunki spłaty.

Krótko mówiąc, nie ma najlepszego kredytu hipotecznego, który byłby idealnym produktem dla wszystkich. Najlepszy to znaczy najlepszy w kontekście naszych możliwości i potrzeb. Żeby wybrać zaś taki kredyt, należy stosować się do wyżej opisanych zasad.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam