Czym kredyt refinansowy różni się od konsolidacyjnego?

2014-06-12 11:00:00

Kredyt refinansowy i kredyt konsolidacyjny to produkty finansowe, które różnią się na wielu polach.

W ofertach banków często można spotkać się z ofertami kredytów refinansowych i kredytów konsolidacyjnych. Konsumenci, zanim zdecydują się na któryś z nich, powinni wiedzieć, do czego dokładnie służą te produkty i w jakich sytuacjach będą korzystne.

Kredyt konsolidacyjny to instrument powstały z myślą o tym, aby ułatwić życie osobom, które spłacają dużo kredytów jednocześnie. Wiadomo, że spłata kilku pożyczek naraz jest dość kłopotliwa. Nie chodzi tu tylko o konieczność pamiętania o kilku przelewach w miesiącu, ale wziąć pod uwagę należy także koszty spłaty. Czasami zdarza się tak, że kredyty, które zaciągnęliśmy, zaczynają nas przytłaczać i w praktyce ograniczają nasze możliwości finansowe. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny.

Konsolidacja polega na połączeniu naszych dotychczasowych kredytów w jeden. Jest to wygodne dlatego, że od tej pory będziemy spłacać tylko jedną wspólną ratę dla wszystkich dotychczasowych zobowiązań. Drugi atut konsolidacji to wysokość raty. Zwykle bywa tak, że raty zostają zmniejszone, więc będzie nam dużo łatwiej je spłacać regularnie. Oczywiście zmniejszenie rat pociąga za sobą wydłużenie okresu spłaty kredytu, a czasem także zwiększenie oprocentowania.

Kredyty refinansowe to instrumenty stworzone do podobnych celów. Tego typu kredyty zaciągamy wtedy, gdy zaczynamy mieć problemy ze spłatą posiadanego kredytu hipotecznego. Wiadomo, że spłacanie kredytu hipotecznego to duży wydatek i może zdarzyć się sytuacja, w której będzie nam trudno uiszczać regularnie raty. Co więcej, taki kredyt zawsze jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego z racji tego, że jest obciążeniem długoterminowym. Kredyty refinansowe wybiera się w momencie, gdy warunki naszego starego kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) z perspektywy rynkowej stają się zbyt wygórowane. Wtedy to możemy wziąć w innym banku kredyt refinansowy, który będzie znacznie tańszy od naszego wyjściowego zobowiązania i przy jego pomocy spłacić poprzedni, droższy kredyt. W ten sposób wiele osób jest w stanie poradzić sobie z trudnościami finansowymi.

Podstawową różnicą między kredytem refinansowym a konsolidacyjnym jest to, że kredyt konsolidacyjny służy do połączenia wielu należności kredytowych w jedną, zaś refinansowy jest zaciągany po to, aby spłacić nim tylko jeden kredyt hipoteczny na mieszkanie.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam