Renta dożywotnia za dom szansą dla emerytów

2014-06-10 14:02:00

Emeryci mogą powiększyć swoje dochody za sprawą interesującego rozwiązania, jakim jest renta dożywotnia za dom.

Emeryci często narzekają na to, że renty, które co miesiąc otrzymują, nie są odpowiednio wysokie. To przekłada się oczywiście na jakość ich życia. Często słyszymy historie starszych osób, które wydają połowę swojej renty lub emerytury na lekarstwa i bardzo mało środków zostaje im na zakup jedzenia albo inne podstawowe wydatki. Osoby właśnie w takiej sytuacji mogą jednak zmienić ją za sprawą interesującego rozwiązania bankowego, jakim jest odwrócona hipoteka, gwarantująca dożywotnią rentę.

Czym tak naprawdę jest odwrócona hipoteka? Jest to rozwiązanie kredytowe, które zostało skonstruowane w sposób przeciwny do tradycyjnego kredytu hipotecznego. To właśnie dlatego ta opcji nosi taką nazwę. W praktyce chodzi zaś o to, że emeryt podpisuje z bankiem umowę, w myśl której przekazuje swoje mieszkanie po śmierci dla owej instytucji w zamian za określoną sumę pieniędzy.

Oczywiście zanim umowa zostanie podpisana na miejscu zjawia się rzeczoznawca, który ocenia wartość nieruchomości będącej przedmiotem takiej umowy. Kluczowe w tym miejscu jest zwrócenie uwagi na jeden ważny szczegół. Emeryt może wybrać między rentą wypłacaną co miesiąc a otrzymaniem oszacowanej kwoty jednorazowo. Wydaje się, że pierwsze rozwiązanie jest lepsze, gdyż może realnie powiększyć poziom życia i oznaczać po prostu większą emeryturę. Wzięcie od razu całej kwoty wynikającej z umowy może skończyć się zaś tym, że emeryt przekaże te środki np. swoim dzieciom i sam z nich nie skorzysta. Trzeba oczywiście pamiętać, że ostateczna decyzja co do przeznaczenia pieniędzy zawsze należy do podpisującego umowę.

Reasumując, renta dzięki odwróconej hipotece może być bardzo ciekawym rozwiązaniem wielu problemów finansowych, które spotykają osoby starsze. Jeśli nieruchomość zlokalizowana jest w atrakcyjnym miejscu i znajduje się w dobrym stanie, to można liczyć naprawdę na spore środki, co przełoży się na lepsze życie. Po śmierci mieszkanie trafi do banku lub instytucji, która udzieliła odwróconej hipoteki. Trzeba jednak pamiętać, że polskie prawo reguluje możliwość odkupienia go przez najbliższych zmarłego lub zmarłej w pierwszej kolejności. Ta opcja z wielu względów wydaje się rozwiązaniem korzystnym i godnym rozważenia.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam