Budujesz dom energooszczędny ? Dostaniesz tańszy kredyt

2014-07-21 13:05:03

Jeśli w planach masz budowę domu energooszczędnego, to powinieneś wiedzieć, że istnieje możliwość uzyskania tańszego kredytu. Formalności niewiele, a zaoszczędzić na odsetkach można całkiem sporo.

Dom energooszczędny to świetne rozwiązanie, które nie tylko zwiększa komfort mieszkania, ale także pozytywnie wpływa na środowisko naturalne. W Polsce w styczniu 2014 roku w życie weszła dyrektywa, która zobowiązuje inwestorów do stawiania na energooszczędne projekty. Problemem takich projektów jest oczywiście cena. Na szczęście na rynku finansowym pojawiły się oferty odpowiadające w tym zakresie klientom - mowa o tanich kredytach ekologicznych.  

Taki kredyt w swojej ofercie ma Bank Ochrony Środowiska. Jak sama jego nazwa wskazuje, ten bank ma na względzie opiekę i troskę o środowisko naturalne. To właśnie stąd zrodziła się oferta EKO Pożyczki. Z wykorzystaniem środków pochodzących z tej pożyczki klient może zakupić różne ekologiczne materiały budowlane.  

Jeśli myślimy o budowie domu energooszczędnego, to taka pożyczka nie jest wszystkim, co przygotował dla nas Bank Ochrony Środowiska. Oprócz niej znajdziemy w jego ofercie także Ekologiczny Kredyt Hipoteczny. Kredyt otrzymają wnioskodawcy, którzy spełnią określone warunki ekologiczne. Obejmują one przede wszystkim stosowanie metod pozwalających na oszczędzanie energii. Mogą dotyczyć one zarówno remontu istniejącego budynku, jak i budowy zupełnie nowego. Uzyskany w ten sposób kapitał klient może przeznaczyć na rozmaite cele począwszy od zakupu ogniw słonecznych, poprzez instalacje odzysku ciepła, na montażu kolektorów kończąc.

W jaki sposób jednak wyraża się taniość takiego kredytu? Polega ona na tym, że wnioskujący otrzymuje dotację do niego. Wysokość dotacji jest uzależniona od standardu energooszczędności, na jaki postawimy. W zależności od standardu będzie to 30 tys. zł (przy standardzie NF40) lub 50 tys. zł (przy standardzie NF15). W przypadku lokali typu mieszkalnego można otrzymać od 11 do 16 tys. zł.

Dotacja do kredytu hipotecznego jest wypłacana po sprawdzeniu specyfikacji i weryfikacji przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Reasumując, budowa energooszczędnego domu może być bardziej opłacalna, niż myślimy. Przy postawieniu na dom w najwyższym standardzie może uzyskać od państwa dopłatę w wysokości nawet 50 tys. zł, co nie jest małą kwotą i na pewno ułatwi nam spłatę całego kredytu. Dlatego też warto postawić na ekologię i oszczędzanie energii.

Renata Grochowska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam