Które banki najtaniej pożyczą rolnikom?

2014-07-21 11:52:03

Życie rolnika łatwe nie jest. Nie dość że przychód zależy często od czynników, na które gospodarz nie ma wpływu (np. od pogody), to jeszcze nieregularność dochodów często przeszkadza w uzyskaniu korzystnego kredytu w banku. Niektóre z instytucji przygotowały dla tego segmentu klientów specjalne oferty, wcale nie gorsze od tych, dostępnych dla Polaków zatrudnionych na etat.

Rolnik to zawód jak każdy inny. Najczęściej ta grupa zawodowa kojarzy się ze specjalnymi preferencyjnymi kredytami współfinansowanymi przez Unię Europejską. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rolnik potrzebuje wziąć zwykłą pożyczkę gotówkową lub kredyt hipoteczny. Czy wtedy też może liczyć na łatwość otrzymania pieniędzy i czy uda mu się pożyczyć pieniądze tanio?

Wydawać by się mogło, że rolnik może otrzymać kredyt w każdym banku tak samo łatwo jak inne osoby. Okazuje się jednak, że niektóre banki nie dają kredytów rolnikom. Tłumaczą to tym, że rolnicy posiadają niską zdolność kredytową. Wśród tych instytucji są Citi Handlowy, BNP Paribas, Reiffeisen Polbank, Eurobank oraz Bank BPH.

Na szczęście większość banków jest skora do przyznawania kredytów gotówkowych rolnikom. Jeśli zdecydują się oni na kredyt w którymś z nich, to czeka ich standardowa procedura weryfikacyjna. W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że rolnik będzie zobowiązany do bardziej skrupulatnego udokumentowania swoich dochodów niż kredytobiorca pracujący w firmie. Tak czy siak otrzymanie kredytu nie będzie takie trudne, jakby mogło się na samym początku wydawać.

Jeśli chodzi o koszty, to w przypadku kredytów hipotecznych rolnicy mogą liczyć na identyczne warunki jak pozostali klienci. To oznacza, że szukając informacji o kosztach kredytu, mogą oni bez obaw pomyłki zaglądać do rankingów kredytów hipotecznych. Dobrze jest też wykorzystać pomoc porównywarki kredytów np. Comperia.pl. Co się tyczy kredytów gotówkowych, to sytuacja przedstawia się podobnie. Na tanie propozycje możemy więc liczyć zarówno w PKO BP, Banku Gospodarki Żywnościowej, jak również w Banku Zachodnim WBK.

Podsumowując, koszt kredytu uzależniony jest od dużej liczby parametrów. To, czy jesteśmy rolnikami, nie ma wpływu na wysokość odsetek ani na wysokość prowizji. Jedynym mankamentem może być konieczność dodatkowych zabezpieczeń lub dostarczenia do banku dodatkowej dokumentacji dochodowej. To, który bank zaoferuje nam najtańszą propozycję kredytową, zależy zaś od tego, jakiego kredytu szukamy, jak również od tego, ile jesteśmy gotowi za niego zapłacić. Jedno jest pewne: z pewnością uda się nam znaleźć tanie i atrakcyjne propozycje w wielu bankach.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam