Ile kosztuje kredyt hipoteczny w ramach MdM?

2014-09-08 17:38:05

Program Mieszkanie dla Młodych to z pewnością atrakcyjna propozycja dla wielu osób starających się o kredyt mieszkaniowy. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się kosztom związany z taką operacją.

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych możemy skorzystać z rządowej dopłaty, która wynosi nawet 15 proc. wartości powierzchni mieszkania kwalifikującej się do programu. Wysokość dopłaty jest zależna od ilości stanu cywilnego osoby ubiegającej się o kredyt i ilości dzieci, nad którymi sprawuje opiekę. Im liczniejsza rodzina, tym pomoc również będzie większa. Wspomniane 15 proc. przy mieszkaniu wartym 200 tysięcy złotych to "dodatek" wynoszący niemało, bo aż 30 tysięcy zł. Wypada się jednak zastanowić, jak wyglądają pozostałe koszty kredytu zaciąganego w ramach programu.

Zasadniczo kredyt MdM nie różni się znacznie od tradycyjnych kredytów hipotecznych. Procedura weryfikacji zdolności kredytowej i wymagania stawiane wnioskodawcy będą takie same, jednak kwalifikowanie się do warunków programu to kilka dodatkowych punktów, które związane są oczywiście z rządową pomocą w spłacie całego zobowiązania. Tutaj niestety pojawia się kolejny problem. Główny koszt w kredycie hipotecznym stanowi marża banku, która w przypadku kredytów w ramach MdM-u może być wyższa niż standardowo. Zmiany wprawdzie nie są duże, jednak w skali całego okresu spłaty mogą zwiększyć całkowity koszt dość znacznie. Przed podjęciem decyzji warto też zbadać oferty wszystkich banków udzielających kredytów z dotacją.

Kolejną kwestią są opłaty dodatkowe. Pamiętajmy, że dodatkowe ubezpieczenie, a także koszty notarialne i wszelkie inne opłaty mogą zwiększyć koszt kredytu o dodatkowe kilka proc.

Warto też pamiętać, że wielu deweloperów stara się niejako wpisać nowe nieruchomości w warunki programu, co skutkuje obniżeniem kosztów zakupu mieszkania, ale przy jednoczesnym pojawieniu się dodatkowych opłat, takich jak zakup miejsca postojowego. W tym przypadku nie możemy liczyć na pomoc rządu. Warto więc wcześniej sprawdzić i przekalkulować wszystkie koszty, aby w pewnym momencie nie stwierdzić, że kredyt przerasta nasze możliwości.

Ilona Maciejuk

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam