Jak szybko można dostać w banku kredyt?

2014-06-12 08:14:00

Kredyty bankowe odstraszają konsumentów często dużą ilością formalności niezbędnych do dopełnienia, by otrzymać gotówkę. Czy zawsze musi to jednak trwać zbyt długo?

Zdobycie kredytu bankowego, szczególnie gotówkowego, nie stanowi obecnie dużego problemu. Osoba dokumentująca się odpowiednimi zarobkami i posiadająca pozytywną historię kredytową zawsze będzie w banku mile widziana. Problem polega jednak na tym, jak długo będzie trwała procedura kredytowa. W pierwszej kolejności jest to uzależnione od źródła naszego dochodu. Jeśli posiadamy umowę o pracę, z pewnością wszystkie formalności zostaną załatwione szybciej. Jeśli jednak wykażemy się tylko umową-zleceniem lub umową o dzieło, może okazać się, że konieczne będzie np. przedstawienie większej ilości umów, potwierdzających ciągłość zatrudnienia z ostatniego roku lub dłużej.

Kolejna kwestia to oczywiście sam bank. Każda z tego typu instytucji posiada inne procedury, przez co czas, jaki upłynie od momentu złożenia wniosku do otrzymania prze pożyczkobiorcę środków, może trwać od 15 minut do nawet kilku dni. Obecnie szybkim załatwianiem formalności chwali się przede wszystkim Bank Zachodni WBK, mówiąc o wspomnianych 15 minutach czasu oczekiwania na gotówkę. Podobnie będzie też w przypadku mBanku, choć w tym przypadku podstawowym warunkiem będzie posiadanie rachunku osobistego w tymże banku.

W przypadku kredytu gotówkowego nie powinniśmy obawiać się zbyt długich procedur i spokojnie możemy liczyć na to, że pieniądze otrzymamy tego samego lub następnego dnia po złożeniu wniosku. Sytuacja zdecydowanie bardziej komplikuje się w przypadku kredytów celowych, na czele oczywiście z kredytem hipotecznym. W takich przypadkach otrzymanie środków wiąże się z koniecznością przeprowadzania zdecydowanie dokładniejszej weryfikacji zdolności kredytowej klienta, a także z wieloma dodatkowymi formalnościami, wynikającymi także z ustanowieniem zabezpieczenia na hipotece.

Emilia Kasińska

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam