Jak działa roaming?

2014-06-16 11:33:00

Wyjeżdżając za granicę mamy obecnie dużą swobodę w korzystaniu z telefonu komórkowego. Nie byłoby to możliwe bez usługi zwanej roamingiem.

W najprostszym rozumieniu roaming jest usługą, która pozwala korzystać z telefonu komórkowego i posiadanej przez nas karty SIM także poza granicami kraju, w którym zakupiliśmy usługę u danego operatora. Wydawać się to może o tyle dziwne, iż często bywa tak, że nawet przebywając w Polsce, często zdarza nam się tracić zasięg lub przebywać w miejscach, w których jakość sygnału jest zdecydowanie niższa. Skoro więc operator nie jest w stanie zapewnić 100-procentowego pokrycia swoją sieci obszaru całego kraju, to w jaki sposób możliwe jest korzystanie z jego usług w miejscach oddalonych o tysiące kilometrów? Odpowiedź jest jednak dość prosta.

Kiedy wyjeżdżamy do innego kraju, nasze telefony automatycznie tracą kontakt z siecią. Są jednak tak zaprogramowane, aby ciągle starać się znaleźć sieć, z którą mogą współpracować. Tutaj oczywiście wiele zależy od posiadanej przez nas karty SIM. Operatorzy zdają sobie bowiem sprawę, że muszą zapewnić swoim klientom usługi najwyższej jakości, świadczone również poza granicami kraju. W tym celu muszą nawiązać kontakt i podpisać umowy z innymi operatorami działającymi w większości państw na świecie. Poza podpisaniem umowy konieczne jest też odpowiednie skonfigurowanie centrali i wszelkich innych elementów sieci do współpracy z danym operatorem. Dzięki temu po znalezieniu się w zasięgu takiej „partnerskiej” sieci, mamy możliwość połączenia się z nią i dalszego korzystania z usług telefonii komórkowej.

Warto mieć też na uwadze fakt, że podpisanie odpowiednich umów i skonfigurowanie sieci z innymi operatorami to proces trudny i czasochłonny. Z tego powodu może się okazać, że nasz operator nie świadczy swoich usług w niektórych krajach. W takiej sytuacji jesteśmy zdani na zakup usługi w kraju, w którym aktualnie przebywamy. Takie sytuacje zdarzają się jednak coraz rzadziej.

Co niezwykle ważne, do korzystanie z roamingu konieczne jest jego wcześniejsze aktywowanie. Opłaty z tytułu rozmów międzynarodowych również będą różniły się od krajowych i ciągle są znacznie wyższe. O wszystkim zostaniemy jednak poinformowani po zalogowaniu się do sieci w obcym kraju.

Ilona Maciejuk