Jak ukryć swój numer telefonu?

2014-06-30 17:20:33

Czasami, dzwoniąc do kogoś, nie chcemy, aby ta osoba poznała nasz numer telefonu. W tym celu konieczne będzie jego ukrycie.

Kilka dobrych lat temu, kiedy telefony komórkowe dopiero zyskiwały na popularności, ukrycie własnego numeru telefonu było dość skomplikowane i wymagało ingerencji samego operatora. Wraz z upływem czasu możliwość taką zdobył praktycznie każdy użytkownik sieci telefonii komórkowej.

Najłatwiejszym przypadkiem ukrycia własnego numeru telefonu jest aktywowanie odpowiedniej usługi u operatora, która oczywiście jest darmowa. Co więcej, dzięki niej będziemy mieli wybór, czy chcemy ukryć, czy wyświetlić numer telefonu danej osobie. W przypadku sieci Play, Plus i T-Mobile usługę taką możemy aktywować przez stronę internetową operatora, a następnie wystarczy przed numerem telefonu, na który chcemy zadzwonić, wpisać krótki kod *31#NUMERTELEFONU.

Nowoczesne smartfony dają jednak jeszcze większą swobodę w ukrywaniu własnego numeru telefonu. Doskonałym przykładem są urządzenia działające pod kontrola systemu operacyjnego Android, który jest zainstalowany na zdecydowanej większości urządzeń. Blokady numeru telefony dokonuje się przez wejście w panel Ustawień, na którym wyszukujemy pole odpowiedzialne za ustawienia połączeń. Następnie wybieramy opcję „Ustawienia dodatkowe”, aby po krótkiej chwili ukazało nam się kolejne okno z polem „ID rozmówcy” lub „Identyfikacja rozmówcy”.  Po jej wyborze zyskamy możliwość ukrywania numeru, jego pokazywania lub zdania się na domyślne ustawienia sieci. Oczywiście decyzję o pokazywaniu lub ukrywaniu numeru można dowolnie zmieniać.

Może się też zdarzyć, że sam operator z góry wykluczył możliwość ukrywania własnego numeru. Na szczęście nigdy nie będzie to decyzja ostateczna, a jedynie standardowe ustawienie. Np. w przypadku sieci Orange wystarczy aktywacja usługi „Blokada prezentacji własnego numeru”. Jest ona bezpłatna i pozwala zyskać swobodny dostęp do możliwości ukrywania bądź prezentacji numeru.

Po ukryciu własnego numeru, na wyświetlaczu osoby, do której dzwonimy, ukaże się informacja, że dzwoni do niej numer prywatny. Warto też zaznaczyć, że w większości przypadków ukrycie numeru jest możliwe tylko dla połączeń głosowych, natomiast w przypadku SMS-ów odbiorca pozna numer nadawcy.

Ilona Maciejuk