Ile warte są kredyty przez Internet?

2014-05-28 14:10:00

Bankowość elektroniczna czy tradycyjna, konta internetowe czy tradycyjne, kredyty online czy w oddziałach bankowych? Klienci korzystają zarówno z bankowości tradycyjnej, jak i elektronicznej; jednak coraz częściej sięgają po produkty i usługi bankowe przez Internet – w tym również po kredyty, które są po prostu tańsze.

Kiedyś konta bankowe zakładaliśmy w stacjonarnej placówce banku po złożeniu wniosku. W wielu przypadkach tak jest i obecnie, ale często klienci bankowi wybierają konta internetowe: tak jest lepiej, szybciej i korzystniej. Właściciel rachunku internetowego może w każdej chwili wejść na swoje konto i sprawdzić saldo czy też wykonać jakąś operację finansową, typu przelew bankowy. Nie musi stać w kolejkach przed stanowiskami bankowymi, tracąc przy tym czas i pieniądze.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kredytów przez Internet. Starania o kredyty w bankach wiążą się z odpowiednimi procedurami oraz, niestety, z wypełnieniem stosów dokumentów. Pochłania to dużo czasu, traci się też niepotrzebnie środki finansowe. Pieniądze wydają również banki: starających się o kredyty muszą przecież obsługiwać konkretne osoby zatrudnione w bankach, którym płaci się za pracę. Przy kredytach przez Internet procedury są o wiele prostsze. Banki, widząc, że wielu klientów odpływa w kierunku instytucji pozabankowych, gdzie procedury są uproszczone, a pieniądze można pozyskać niemal od ręki, zaproponowały klientom kredyty przez Internet. Wszystkie związane z tym kredytem formalności można załatwić nawet w kilkanaście minut: tak przynajmniej reklamowane są kredyty załatwiane drogą elektroniczną.

Na początku kredyty przez Internet oferowały jedynie banki elektroniczne, takie jakim niegdyś był mBank. Obecnie niektóre banki tradycyjne również mają w swojej ofercie kredyty online. Oczywiście, inne będą obowiązywać procedury przy kredytach gotówkowych, a inne np. przy kredytach hipotecznych. Przy kredytach hipotecznych formalności jest o wiele więcej: należy dostarczyć takie dokumenty, jak zaświadczenie potwierdzające dochody, zatrudnienie czy tożsamość, a także wyciąg z księgi wieczystej, wycenę nieruchomości i wiele innych dokumentów, których banki nie żądają przy kredytach gotówkowych. Dlatego wnioskowanie o kredyt pod hipotekę online jest po prostu niemożliwe (przynajmniej na razie). Przy kredytach przez Internet jest mniej formalności niż przy kredytach tradycyjnych, są to też od tych drugich zwykle tańsze kredyty.

Tomasz Słupczyński

Słownik finansowy
Kalkulatory

Szukasz kredytu gotówkowego? Chcesz zaoszczędzić? A może nowa inwestycja się kroi? Z nami wszystko przekalkulujesz!

Sprawdzam